HRVATSKI MUZEJI I ZBIRKE ONLINE
muzEJ!
HR | EN

PRETRAŽIVANJE

ADRESA
Severova 1 (izložbeni prostor), Iza Vestibula 4 (sjedište),, 21000 Split
Splitsko-dalmatinska županija
ADRESA
- Iza lože 4, 21000 Split
RADNO VRIJEME
1. studenoga - 31. svibnja

ponedjeljak - petak / 9.00 - 16.00

subota / 10.00 - 14.00

1. lipnja - 31. kolovoza

ponedjeljak - petak / 9.00 - 19.00

subota / 10.00 - 17.00

1. - 30. rujna

ponedjeljak - petak / 9.00 - 18.00

subota / 10.00 - 17.00

1. - 31. listopada

ponedjeljak - petak / 9.00 - 17.00

subota / 10.00 - 14.00



nedjeljom i blagdanom zatvoreno

Muzejj po dogovoru ili prema najavi otvara izložbeni prostor i izvan gore navedenoga radnog vremena (subota poslijepodne, nedjelja, državni praznici).

Grupne posjete izvan radnog vremena potrebno je prethodno najaviti.


T 021/344-164, 344-161, 384-087 (ravnateljica)
F 021/344-164, 344-161
E info@etnografski-muzej-split.hr
W https://etnografski-muzej-split.hr/
OPĆI PODACI
STRUČNI DJELATNICI
STRUČNE SLUŽBE I USLUGE

Zbirke

Zbirka nošnji dalmatinskog zaleđa

Vrsta zbirke etnografska, tehnička
Voditelj Ida Jakšić
Broj predmeta 4322
Vrsta građe tradicijsko ruho; odjeća; oglavlja; obuća; uzorci vezova; torbe; prekrivači
Teritorij dinarsko podrucje; unutrašnjost Dalmacije; od Ravnih kotara do Konavala
Vremensko razdoblje 19. st. - 20. st.
Materijal vunene tkanine; suknene tkanine; sukno; pletiva; platno; koža; metal; srebro; legure

Zbirka nošnji dalmatinskog zaleđa sadrži tradicijske odjevne predmete i obuću.

Odjevni predmeti izrađeni su raznovrsnim tekstilnim tehnikama i materijalima, uglavnom na bazi vune, a kao ukras pojavljuju se i dijelovi od srebra i njegovih slitina.

Zbirka predstavlja izuzetno dragocjeno svjedočanstvo tradicijskog načina odijevanja na području Dalmacije.
Tradicijska odjeća kao značajna odrednica identiteta - kako onoga lokalnog i regionalnog, tako i nacionalnoga - nezaobilazna je u izučavanju kulturne povijesti nekoga područja.
Dalmatinsko zaleđe geografski i kulturno pokazuje pripadnost dinarskom arealu, sa zamjetnim utjecajem osobito susjedne jadranske kulturne zone.

Tradicijski odjevni stil, uglavnom iščeznuo u prvoj polovici XX. st., odraz je danih prirodnih obilježja, stranih utjecaja, historijskih stilova i sveopćega kulturnog stvaralaštva. Njihovim prožimanjem nastala je osebujna tradicijska odjevna slika. Karakterizira je u prvome redu upotreba vune kao logičnog izbora u izradi tekstila jer je osnovu gospodarstva u ovome krševitom kraju od davnina činio uzgoj ovaca. Od ovčje je vune izrađivana vunena i suknena tkanina te pletivo za većinu odjevnih predmeta, a oni su potom pomno ukrašavani izvanredno finim vezivom, suknenim aplikacijama i srebrnim nakitom.
Gotovo jedini iskaz blagostanja i obilja kod ovog stočarskog stanovništva mogao se naći u narodnome ruhu. Nije se tu radilo o brojnim inačicama odjeće, već o bogatoj dotjeranosti pojedinih odjevnih predmeta, što u konačnici daje izrazito slikovit i kompleksan folklorni izraz.
Zbirka nošnji dalmatinskog zaleđa jedna je od najopsežnijih zbirki unutar Etnografskog muzeja Split. Brojnost predmeta u njoj uvjetovana je između ostaloga činjenicom da se tradicijski način života duže održao u brdskom području dalmatinskoga zaleđa nego u dalmatinskome priobalju, zbog čega je ta etnografska građa bila relativno dostupna sve do sredine 20.stoljeća.

Isto tako, u Zbirci pretežu ženski odjevni predmeti, među kojima je najveći broj pregača tkanih tehnikom "klječanja". Određeni broj predmeta u Zbirci nije cjelovit, već se radi o dijelovima odjeće i vunene obuće i to uglavnom onim ukrasnim. Takva je tzv. "građa" - minuciozno vezani fragmenti od čohe koji se apliciraju na nošnju.

Osim vunom tkanih torbi kao dodataka nošnji, u Zbirci se nalaze još i sukneni prekrivači, prvenstveno zbog materijala i tehnike kojom su izrađeni, a to je vuneno tkanje.
Predmeti u Zbirci najvećim dijelom datiraju iz razdoblje od polovice 19. do polovice 20. stoljeća.