HRVATSKI MUZEJI I ZBIRKE ONLINE
muzEJ!
HR | EN

PRETRAŽIVANJE

ADRESA
Savska 3 - Čardak, Agencija, upravna zgrada i depo, 32270 Županja
Vukovarsko-srijemska županija
ADRESA
- , Žirovačke grede, Gradište - Etnopark kod Županje - Dretvićev san
32273 Gradište
RADNO VRIJEME
ponedjeljak - petak: 8 - 15 h
subota i nedjelja: 17 - 19 h
T 032/837-101
F 032/838-977
E zavicajni.muzej.stjepan.gruber@vu.t-com.hr
W https://www.muzej-zupanja.hr/
http://zmz.mdc.hr/
OPĆI PODACI
STRUČNI DJELATNICI
STRUČNE SLUŽBE I USLUGE

Muzej

O MUZEJU

Muzej je osnovan 1953. godine, a od 1993. godine nosi ime svog osnivača, sve do 2023. kada mijenja naziv u Gradski muzej Županja. Građa Muzeja izložena je u dvjema zgradama - spomenicima kulture, Čardaku i Agenciji, smještenima uz obalu Save i međusobno povezanima muzejskim parkom.

Graničarski čardak građen je početkom 19. st. kao središnja stražarnica na granici prema Turskoj i jedini je takav očuvani primjer vojnokrajiške obrambene arhitekture na nekadašnjoj granici Austrije i Turske uz Savu.

Zgrada Agencije, u kojoj je smješten postav etnografske zbirke, sagrađena je sredinom 19. st. kao skladište parobrodarske agencije. (Županja je u to doba bila vrlo važno pristanište između Zemuna i Siska).
Postav etnografske zbirke prikazuje tradicijska obilježja i način života županjskoga kraja od sredine 19. st. do danas. Etnografska baština predstavljena je prizorima koji ilustriraju rituale vezane za godišnja doba, smještenima u ambijent ruralne arhitekture. To su: uskrsni običaji u proljeće, žetva u ljeto, pečenje rakije u jesen i Božić u zimi. U nizu obreda i običaja, osobito je istaknuta svadba. Posebice valja izdvojiti bogatstvo primjeraka tradicijskoga tekstila s narodnim nošnjama iz gotovo svih mjesta županjskoga kraja te prikaz tradicijskih obrta.

Stalni postav paleontološke, arheološke, povijesne i kulturno-povijesne zbirke, smješten u prizemlju, kronološkim slijedom predstavlja svjedočanstva življenja na području županjske Posavine od prapovijesti, preko antike, do razvijenoga i kasnoga srednjeg vijeka. U prve dvije sobe na katu izložena je građa iz turskog doba i doba Vojne krajine, a u trećoj je sobi ambijentalno uređena ljekarna iz Babine Grede (druga polovica 19. st.).
U četvrtoj su sobi umjetnine iz 18. i 19. st., ukomponirane u inscenaciju historicističkog stambenog ambijenta, a građanski salon iz 1930-ih godina izložen je u posljednjoj sobi. U tim posljednjim dvjema sobama izloženi su i razni predmeti koji govore o tehničkim dostignućima toga vremena (Hanamanova žarulja, pisaći strojevi, fotoaparati i sl.).

U sklopu stalnog postava na katu može se pogledati nekoliko multimedijskih zapisa iz novije povijesti županjskoga kraja. Prikazane su fotografije i dokumenti iz razdoblja Prvoga i Drugoga svjetskog rata te poslijeratne socijalističke izgradnje Županje, s pregledom najvažnijih gospodarskih i društvenih zbivanja. Posljednji dio postava čine filmski dokumentarni zapisi iz Domovinskog rata.

Poslanje muzeja

Gradski muzej Županja jedina je muzejska ustanova na području županjske Posavine koja u posljednjih šezdeset godina sakuplja, istražuje i prezentira kulturnu baštinu i suvremenu kulturu s krajnjega istoka Hrvatske.

Teritorijalno ovome Muzeju pripada 15 naselja i grad Županja koji se pružaju na više od 815.15 km 2, a na ovom području danas živi približno 49.026 stanovnika. Etnički sastav je slijedeći: Hrvati 42.960, Muslimani 2.106, Srbi 1.209 i ostali cca 3.000.

Bez obzira na višegodišnji nedostatak stručnoga kadra i pomoćnoga osoblja Muzej je do sada organizirao preko 1000 izložbenih programa i drugih vidova prezentacija kulturne baštine, oko 80 terenskih istraživanja, za muzejske zbirke otkupljeno je više od dvadeset tisuća muzejskih predmeta, prikupljeno 16 m3 arhivske građe, u muzejskoj knjižnici nalazi se cca 20.000 knjižnih jedinica, te oko tri tisuće umjetničkih djela (slika, crteža, skulptura i sl.), potom cca 100 tisuća arheoloških nalaza kao i mnogobrojni drugi oblici sekundarne dokumentacije koju ova ustanova sakuplja i obrađuje (hemeroteku, audiovizualnu građu o radu muzeja i dr.). Sve navedeno potvrđuje da je postojanje ove institucije u gradu Županji i okolici od izuzetnoga značaja. Budućnost muzeja u našemu gradu ne bi uopće trebala biti upitna i svakako bi svojim djelovanjem još više željeli znanje akumulirano u ovoj instituciji različitim kanalima, bilo u kontekstu edukacije, bilo poticanja i usvajanja vještina prenositi na nove generacije, osiguravati i izgrađivati pravilan odnos prema baštini, pomoći izgradnji identiteta i otvarati prostor većim razvojnim mogućnostima kulture u našoj sredini i društvu uopće.

Zbirke

ARHEOLOŠKI ODJEL
MUZEJSKE ZBIRKE
Arheologija - Antička zbirka ; voditelj: Hrvoje Tkalac
arheološka

Arheologija - Prethistorijska zbirka ; voditelj: Hrvoje Tkalac
arheološka

Arheologija - Srednjovjekovna zbirka ; voditelj: Hrvoje Tkalac
arheološka

Numizmatička zbirka; voditelj: Hrvoje Tkalac
numizmatička

Paleontološka zbirka ; voditelj: Hrvoje Tkalac
prirodoslovna

ETNOLOŠKI ODJEL
MUZEJSKE ZBIRKE
Etnološka zbirka ; voditelj: mr. sc. Janja Juzbašić
etnografska

GALERIJSKI ODJEL
MUZEJSKE ZBIRKE
Galerijska zbirka ; voditelj: mr. sc. Janja Juzbašić
umjetnička

POVIJESNI ODJEL
MUZEJSKE ZBIRKE
Kulturno-povijesna zbirka ; voditelj: Marta Huber
povijesna, tehnička, umjetnička

Povijesna zbirka ; voditelj: Marta Huber
memorijalna, povijesna

Zbirka Vojne Krajine; voditelj: Marta Huber
povijesna

OSTALE ZBIRKE
MUZEJSKE ZBIRKE
Prirodoslovna zbirka
prirodoslovna

Tehnička zbirka
tehnička

Zbirka knjiga; voditelj: Marta Huber
knjižna građa