Zbirke
Zbirka narodne medicine
Vrsta zbirke etnografska, ostalo
Voditelj Silvija Brkić Midžić
Broj predmeta 175
Vrsta građe barbirski pribor; razna sredstva za prirodno liječenje; zapisi, votivi i zavjetni predmeti za zaštitu od bolesti i zla; amuleti; apotropejski predmeti i drugo; izložbeni panoi s predmetima i dokumentarnom građom (fotografijama i ilustracijama) vezanom za narodnu medicinu; ljekaruše
Teritorij Hrvatska; Bosna i Hercegovina; Bihac; Banja Luka; Tuzla
Vremensko razdoblje 18. st. - 20. st.
Materijal metal; drvo; staklo; vosak; poludrago kamenje; razni prirodni materijali; materijali biljnog podrijetla; materijali životinjskog podrijetla; papir
Zbirka narodne medicine zatečena je u Odsjeku za povijest medicinskih znanosti HAZU u Gundulićevoj 24/III u Zagrebu, te je predana na upravljanje Muzeju. Zbirku je Odsjek pak preuzeo na upravljanje od Hrvatskog liječničkog zbora, u čijem je okrilju 1944. godine bio osnovan Muzej za povijest zdravstva u Hrvatskoj. Građa je prikupljena u Hrvatskoj i u Bosni i Hercegovini, najvećim dijelom terenskim istraživanjem Stanka Sielskoga, liječnika, kolekcionara i prvog kustosa Muzeja za povijest zdravstva.
Zbirka sadrži vrijednu etnografsku građu vezanu za narodnu medicinu, kao što su pučki instrumenti za izvođenje različitih zahvata, barbirske posude i pribor (rogovi, kupice, ventuze, sprave za puštanje krvi), prirodni materijali korišteni za liječenje, apotropejski predmeti, votivi, amajlije, amuleti, zapisi za zaštitu i njihove spremnice, svetačke sličice, nakit s apotropejskim značenjem: privjesci, prsteni, ogrlice, narukvice, te ljekaruše. Pojedine skupine predmeta priređene su u Hrvatskom liječničkom zboru za izlaganje u obliku izložbenih panoa s predmetima, fotografijama ili ilustracijama i pripadajućim legendama u ostakljenim drvenim okvirima, te su u tom cjelovitom obliku i sačuvane. U zbirci je objedinjena građa koja svjedoči o različitim pučkim (neznanstvenim) metodama liječenja i provođenja zaštite od bolesti i zla. Izdvaja se nekoliko većih skupina predmeta kao što su votivi, zapisi i amuleti, građa vezana za svetce zaštitnike od bolesti i zla, potom narodni barbirski i operaterski instrumenti, fragmenti prirodnih materijala korištenih za liječenje i zaštitu od bolesti te ljekaruše. Predmeti potječu iz vremenskog razdoblja od 18. stoljeća do prve polovine 20. stoljeća, pretežno s područja kontinentalne Hrvatske (npr. Marija Bistrica, Osijek) i iz Bosne i Hercegovine, uglavnom iz okolice Bihaća, Banja Luke i Tuzle.
Posebna zanimljivost i vrijednost zbirke sastoji se u činjenici da je naslijeđena od prvog hrvatskog muzeja medicine, koji je bio osnovan 1944. godine u okviru Hrvatskog liječničkog zbora pod nazivom Muzej za povijest zdravstva u Hrvatskoj, inicijativom tadašnjeg predsjednika HLZ-a prof. dr. Vladimira Ćepulića i povjesničara medicine prof. dr. Luje Thallera, a prvi kustos muzeja bio je liječnik epidemiolog i kolekcionar etnografske građe dr. Stanko Sielski koji je u to vrijeme radio u Bosni i Hercegovini na suzbijanju epidemija sifilisa i tuberkuloze. Iz tog vremena sačuvane su također rukopisne ili strojopisne legende uz pojedine predmete, a dio građe sačuvan je u obliku uokvirenih izložbenih panoa – svojevrsnih plitkih zidnih vitrina s predmetima ili fotografijama, crtežima i popratnim legendama. Zbirka narodne medicine Hrvatskog muzeja medicine i farmacije HAZU vrijedna je stoga s dva aspekta: kao planski prikupljana i sačuvana narodna baština, ali i kao spomen na nastojanja starijih generacija hrvatskih liječnika i povjesničara medicine ka uspostavljanju muzeja medicine.
Dio predmeta bio je izložen na izložbi "Narodna medicina" u Etnografskom muzeju u Zagrebu 2001. godine te su neki od njih publicirani u katalogu izložbe.
Katalog zbirke objavljen je u knjizi "Narodna medicina - izvori i istraživanja" koja je izdana 2017. godine u okviru nakladničkog niza HAZU "Rasprave i građa za povijest znanosti".
U katalogu muzejskih predmeta