HRVATSKI MUZEJI I ZBIRKE ONLINE
muzEJ!
HR | EN

PRETRAŽIVANJE

ADRESA
Severova 1 (izložbeni prostor), Iza Vestibula 4 (sjedište),, 21000 Split
Splitsko-dalmatinska županija
ADRESA
- Iza lože 4, 21000 Split
RADNO VRIJEME
1. studenoga - 31. svibnja

ponedjeljak - petak / 9.00 - 16.00

subota / 10.00 - 14.00

1. lipnja - 31. kolovoza

ponedjeljak - petak / 9.00 - 19.00

subota / 10.00 - 17.00

1. - 30. rujna

ponedjeljak - petak / 9.00 - 18.00

subota / 10.00 - 17.00

1. - 31. listopada

ponedjeljak - petak / 9.00 - 17.00

subota / 10.00 - 14.00



nedjeljom i blagdanom zatvoreno

Muzejj po dogovoru ili prema najavi otvara izložbeni prostor i izvan gore navedenoga radnog vremena (subota poslijepodne, nedjelja, državni praznici).

Grupne posjete izvan radnog vremena potrebno je prethodno najaviti.


T 021/344-164, 344-161, 384-087 (ravnateljica)
F 021/344-164, 344-161
E info@etnografski-muzej-split.hr
W https://etnografski-muzej-split.hr/
OPĆI PODACI
STRUČNI DJELATNICI
STRUČNE SLUŽBE I USLUGE

Muzej

O MUZEJU

Etnografski muzej Split najstariji je etnografski muzej u Hrvatskoj, smješten u kompleks jugoistočnog kvadranta Dioklecijanove palače, neposredno pokraj Peristila, središnjeg trga palače, u zdanju koje ima izuzetnu kulturnu i povijesno-graditeljsku važnost.

U okviru muzejske zgrade nalazi se i jedna od najstarijih crkvica u Palači - Crkva sv. Andrije de Fenestris iz 7.st., nastala u vrijeme Severa Velikog adaptacijom jedne od šest spavaćih soba (cubiculuma) iz 4. stoljeća smještenih na zapadnom dijelu Diolecijanova carskog stana.

Kasnije nadogradnje tvorile su kompleks bivšeg samostana Sv. Klare, koji je zadržao sličan raspored prostorija kao i u vrijeme djelovanja samostana. Kroz muzej se dolazi i do terase na Vestibulu. Kružni Vestibul je prolaz, unutrašnja vrata prema Peristilu. Rekonstruirano rimsko stubište vodi na rekonstruiranu renesansnu terasu obitelji Natalis-Božičević, smještenu na južnom obodu nekadašnjeg svoda Vestibula. Od 1924. do 2004. g. Muzej je bio smješten u zgradi stare gradske Vijećnice, a od 2004. g. nalazi se u kući ugledne obitelji Natalis-Božičević, jednoj od ranosrednjovjekovnih palača Splita kojoj dubina graditeljskih slojeva seže do antičkog vremena.

U postavu Muzeja predstavljena je izrazito vrijedna etnografska građa koja predočuje nekadašnji život Splićana, stanovnika dalmatinskih otoka i Dalmatinske zagore, podijeljena u nekoliko zbirki - likovnu zbirku, te zbirke nakita, oružja, škrinja, nošnji jadranskog i dinarskog područja.

Zbirka nakita pripada dvjema kulturnim zonama - jadranskoj i dinarskoj. Od materijala u jadranskoj zoni najzastupljeniji su zlato i srebro, sa dodatkom dragoga i poludragoga kamenja, te školjkama i koraljima. Po obliku predmeta tu su zastupljeni ukras u kosi - tremanat, nekoliko vrsta ogrlica, naušnica, ukrasnih igala, broševa, prstenja, te srebrnih puceta. Dinarski nakit izrađen je od slitina srebra, bakra, mjedi, olova i kositra, od kauri-školjaka, karniola, staklenih zrnaca,... Osobita vrsta prsnog nakita - đerdan načinjen je od metalnog novca.

Zbirka oružja sastoji se od hladnoga i vatrenoga oružja. Većinom je zbirka sastavljena od orijentalnoga tipa oružja, koje se upotrebljavalo ili služilo kao ukras na prostorima Hrvatske.

U zbirci kućnoga inventara posebno se ističe zbirka škrinja, sa škrinjama bogato izrezbarenih prednjih stranica. Među njima razlikuju se po tipu tzv. jadranska škrinja i tzv. dinarski kovčeg. Jedan od najljepših primjeraka je poljička škrinja, vjerojatno iz 18. st., s ukrasnim baroknim motivom vaze s raskošnim buketom cvijeća i pticama na unutarnjoj strani poklopca.

Likovna zbirka obuhvaća većim dijelom slike, potom grafike i manjim dijelom skulpture etnografskih motiva. . Nastala je zaslugom Kamila Tončića, koji je prikupljao likovne prikaze narodnih nošnji, među kojima se ističe cijela serija koloriranih crteža V. M. Dinčića, jednoga od najpoznatijih slikara narodnih nošnji u Dalmaciji. Zbirka grafika obuhvaća radove putopisaca i ljubitelja narodnoga života 19. st., a među njima su značajni raritetni prikazi austrijskog znanstvenika B. Hacqueta i originalna knjiga crteža J. B. Van Moera.

Zbirka nošnji jadranskog područja sadržava nošnje otoka i priobalnoga pojasa, te manjih urbanih sredina iz zaleđa. Ono što ih posebno određuje je jak upliv europske modne tradicije, kojim se bitno razlikuju od nošnji seoskih sredina.

Zbirka nošnji dalmatinske zagore obuhvaća nošnje iz zaleđa gradova na obali. Karakteristika ove odjeće je da je izrađena većinom od grubljih i tvrđih materijala, s malo ukrasa. Najpoznatije su zagorske muške nošnje sinjskog alkara i alkarskog momka, a među ženskima - ona iz Vrlike.

Muzej čuva i čipkarske radove, među kojima se ističu primjerci izrađeni od vlakna agave, paška čipka te radovi sakralne namjene.

Poslanje muzeja

Misija Etnografskog muzeja Split je da istraživanjima etnografske, etnološke i kulturno antropološke građe, u zadanom vremenskom razdoblju od srednjega vijeka do suvremenog doba, stručnim i znanstvenim metodama sakuplja, obrađuje, sistematizira i prezentira ulogu i razvoj čovjeka i tradicijskog društva prvenstveno na području Dalmacije i Hrvatske.

Time ukazuje na sličnosti i razlike s drugim sredinama tijekom dugoga perioda a sve u cilju ostvarenja informativne i edukativne muzejske institucije koja promiče tradicijsku baštinu.

Sama činjenica da je muzej smješten u stare odaje Dioklecijanova stana neraskidivo vezuje prošlost i sadašnjost prostora u kojem djeluje.

Djelovanje muzeja unutar sjedišta okrenuto je lokalnom stanovništvu putem povremenih izložbi, te gostima grada i regije putem stalnoga postava muzeja. Djelovanje muzeja van sjedišta putem izložbi okrenuto je drugim lokalnim zajednicama.

Zbirke

OSTALE ZBIRKE
MUZEJSKE ZBIRKE
Likovna zbirka; voditelj: dr. sc. Vedrana Premuž Đipalo
etnografska, povijesna, umjetnička

Zbirka čipki ; voditelj: Sanja Ivančić
etnografska

Zbirka europskih i vaneuropskih predmeta; voditelj: dr. sc. Silvio Braica
etnografska

Zbirka glazbala; voditelj: dr. sc. Vedrana Premuž Đipalo
etnografska

Zbirka jadranskih nošnji; voditelj: Sanja Ivančić
etnografska

Zbirka kućnog inventara; voditelj: dr. sc. Vedrana Premuž Đipalo
etnografska

Zbirka muzeografskih pomagala; voditelj: dr. sc. Silvio Braica
etnografska, tehnička

Zbirka nošnji dalmatinskog zaleđa; voditelj: Ida Jakšić
etnografska, tehnička

Zbirka nošnji Kosova i Makedonije; voditelj: Maja Alujević
etnografska

Zbirka nošnji Slavonije i Baranje; voditelj: Maja Alujević
etnografska

Zbirka nošnji središnje Hrvatske; voditelj: Maja Alujević
etnografska

Zbirka običaja; voditelj: dr. sc. Silvio Braica
etnografska

Zbirka oružja; voditelj: dr. sc. Silvio Braica
etnografska, povijesna

Zbirka posoblja; voditelj: Sanja Ivančić
etnografska

Zbirka rekonstruiranih nošnji; voditelj: Ivana Vuković
etnografska

Zbirka srebrnog nakita; voditelj: Sanja Ivančić
etnografska

Zbirka suvenira; voditelj: Sanja Ivančić
etnografska

Zbirka tekstila iz Bosne i Hercegovine; voditelj: Ivana Vuković
etnografska

Zbirka tepiha; voditelj: dr. sc. Silvio Braica
etnografska, povijesna

Zbirka tradicijskoga gospodarstva; voditelj: Ivana Vuković
etnografska

Zbirka tradicijskoga rukotvorstva; voditelj: Ivana Vuković
etnografska

Zbirka uzoraka vezova; voditelj: Ida Jakšić
etnografska

Zbirka zlatnog nakita; voditelj: Sanja Ivančić
etnografska

 

Muzej u fondovima MDC-a

Plakatoteka (6)

Godina 2004.
Naslov Uskrs
Godina 2003.
Godina 1998.
Godina 1994.
 
Svi rezultati
 

Personalni arhiv (1)

Leonilda Begonja-Vidović

Ustanova Etnografski muzej Split
 
Svi rezultati
 

Katalog knjižnice (148)

Premuž Đipalo, Vedrana

Baština oko nas

Split, Etnografski muzej Split, 2023

Ethnologica Dalmatica

Sv. 30 (2023.)
Split, Etnografski muzej Split, 2023
Vojnović Traživuk, Branka

Samouki kipar Petar Meštrović: precima i potomcima : = to his ancestors and descendants

Split, Etnografski muzej Split, 2023
 
Svi rezultati