O MUZEJU
Gradski muzej Jastrebarsko otvoren je 1996. g. u zgradi stare gradske vijećnice, izgrađenoj 1826. g.
U muzeju se čuva arheološka, kulturno-povijesna i etnografska baština jastrebarskog kraja.
U Gradskoj galeriji u prizemlju zgrade redovno se održavaju povremene izložbe, a može se vidjeti i galerijska zbirka umjetnina „Josip Restek“.
Stalni postav čine tematske cjeline koje govore o povijesti grada i okolice te o ljudima koji su ga obilježili kroz povijest.
Građanska povijest Jaske - društveni i kulturni život grada od 13. do 19. st. (istaknuti građani, društva, obrtničke organizacije, trgovci, škole i sl.) predočena je dokumentima, predmetima i fotografijama. Među njima je i glasovita "bula" - povelja kralja Bele IV. kojom je 1257. g. Jastrebarsko dobilo status slobodnoga kraljevskoga grada.
O obrtništvu svjedoči zbirka predmeta vezanih uz stare zanate kroz stoljeća gdje se čuvaju predmeti i alati jaskanskih opančara, bravara, stolara, bačvara, kolara, lončara, pletara i tkalaca.
Posebno mjesto zauzima zbirka vezana za obližnji dvorac i povijest grofova Erdödy koju, među ostalim, čini i mala zbirka fotografija, lovačkih predmeta i trofeja grofa Stjepana Erdödyja, strastvenog lovca i jednoga od pionira fotografije u Hrvatskoj.
Na povijesni pregled nadovezuje se spomen-soba dr. Vladka Mačeka, koji je rođen u Jastrebarskom. U sobi je izložen velik broj fotografija vezanih za povijest Hrvatske seljačke stranke, Banovine Hrvatske i Vladka Mačeka osobno, gotovo sva tiskana izdanja o HSS-u te bogata zbirka ručnih radova koje je Maček dobivao na dar iz cijele Hrvatske, umjetnička djela, slike i skulpture.
Tematske cjeline etnografskog postava prezentiraju rukotvorstvo, namještaj, tradicionalna prijevozna sredstva (saonice, teretna kola i fijaker s kraja 19.st.), poljoprivredne alate, gospodarstvo i seljačku sobu, vinogradarsku zbirku. Prezentirano je i Vatrogasno društvo Jastrebarsko te gradski Hrvatski sokol.
Etnografska zbirka sadrži narodne nošnje, tradicijske predmete i namještaj iz života Jaskanki i Jaskanaca kroz povijest. Vrijedna je zbirka narodnih nošnji i nakita iz Prigorja, Pokuplja i Žumberka, u kojoj se osobito ističe jaskanska građanska nošnja iz 18. i s početka 19. st.