O MUZEJU
Muzej Moslavine kao zavičajni muzej osnovan je 1960. g. Smješten je u baroknoj građevini s kraja 18. st., dograđenoj krajem 19. st., koja je pripadala plemićkoj obitelji Erdödy, a kasnije obitelji Steiner.
U stalnom postavu, muzejska je građa predstavljena po zbirkama.
Arheološka zbirka predstavljena je s oko 400 reprezentativnih predmeta. Prapovijest je zastupljena uglavnom ostacima materijalne kulture s neolitičkih i metalnodobnih lokaliteta (6. - 1. tisućljeće pr. Krista). Rimsko razdoblje (2. - 5. st.) predočuju keramički, stakleni i metalni predmeti te elementi arhitekture pronađeni na lokalitetima Ciglenice u Osekovu i Kutinska lipa. Srednji vijek prezentiraju uglavnom pećnjaci, keramika i željezni predmeti, od kojih većina potječe s lokaliteta Garić-grad (jedne od najstarijih utvrda na sjeveru Hrvatske, 11. - 16. st.), te Kutine (Turski stol i Plovdin-grad).
Najstariji predmeti Kulturno-povijesne zbirke potječu iz 19. st., a vezani su za osnivanje obrtničkog ceha (povelja, cehovska škrinja iz 1843. g.). Vrijedna su građa i mač paloš te paradna sablja iz razdoblja Kraljevine SHS, kao i dva misala iz 1768. i 1894. g. te zbirka revolvera iz 19. st. Najveći broj predmeta iz prve polovice 20. st. svjedoči o privatnome i javnome građanskom životu. Kako je u Kutini postojala židovska zajednica, a do 1968. g. i sinagoga, Muzej posjeduje određene ritualne predmete vezane za židovsku religiju i kulturu.
Najveći dio fundusa čine predmeti (oružje i vojna oprema) te dokumenti, novine i glasila iz Domovinskog rata.
Etnografska zbirka prezentira bogatu kulturnu baštinu koja svjedoči o načinu života i običajima stanovnika širega moslavačkog kraja, Lonjskog polja i Poilovlja od kraja 18. do sredine 20. st. Etnografski postav podijeljen je na više tematskih cjelina: arhitekturu i okućnice, uzgoj i preradu žitarica, Lonjsko polje i moslavačko vinogorje, unutarnje uređenje seoskih kuća, narodne nošnje, oglavlja i nakit, duhovnu kulturu vezanu za doba godine, odnosno blagdane (Božić, Uskrs, Ivanje, Jurjevo).
Galerijski odjel Muzeja nalazi se u historicističkoj zgradi tzv. Stare banke. U njoj je izložen dio heterogene zbirke djela hrvatske umjetnosti 20. st. - djela autora kao što su J. Bužan, M. Tartaglia, B. Dogan, B. Ružić, M. Šutej, R. Donassy, I. Milat...
Tri donacije bitno su pridonijele stvaranju zbirke: donacija djela Rudolfa Donassyja, prvoga kutinskog akademskog slikara (1919. - 1966.); donacija Ivana Milata (1922. - 2009.), kutinskoga akademskog slikara i nekadašnjeg kustosa Galerije, te donacija Zorke Sever (1894. - 1972.), slikarice i kolekcionarke etnobaštine, koja je Muzeju darovala djela s folklornim motivima Moslavine.