O MUZEJU
Galerija umjetnina sastoji se od nekoliko zbirki, od kojih su dvije predstavljene kao stalne izložbe: Galerija Ružić i Spomen-dom Dragutina Tadijanovića, dok Likovni salon Vladimir Becić djeluje kao izložbeni prostor.
Galerija umjetnina grada Slavonskog Broda sjedište je rada akvarelističke kolonije Sava, koja je tijekom 30 godina svoga djelovanja okupila više od 250 autora i rezultirala zbirkom većom od 800 radova - Kabinetom akvarela. To je jedinstvena zbirka u Hrvatskoj koja sustavno skuplja akvarele suvremenih hrvatskih umjetnika.
Uz to, Slavonski Brod ima i povijesne i regionalne razloge za sustavno bavljenje tehnikom akvarela i njegovo promicanje - u njemu su rođeni vrsni akvarelisti V. Becić, V. Filakovac, I. Domac, K. Kern...
Tradicionalna manifestacija U svijetu bajki Ivane Brlić-Mažuranić, koja se u Slavonskom Brodu održava dugi niz godina, bila je razlogom osnivanja Odjela dječjeg likovnog stvaralaštva, što je rezultiralo nizom godišnjih izložaba koje se organiziraju na lokalnoj i nacionalnoj razini. Zbirka nije dostupna javnosti, ali je temelj budućega stalnog postava dječjih radova. Manifestacija nosi ime po poznatoj spisateljici za djecu Ivani Brlić-Mažuranić (1874. – 1938.), koja je u Slavonskom Brodu provela većinu života i gdje je napisala niz pripovjedaka za djecu, zbog kojih je prozvana "hrvatskim Andersenom" i bila hrvatski kandidat za Nobelovu nagradu.
Galerija Ružić
Galerija Ružić nastala je donacijom kipara i slikara Branka Ružića (1919. - 1997.), rođenoga u Slavonskom Brodu. Ružić je svom gradu darovao više od 400 umjetnina, a na njegov poziv više od stotinu hrvatskih slikara i kipara također je darovalo svoja djela za tu zbirku.
U obnovljenom dijelu jugozapadnog dijela kavalira Tvrđave Brod otvoren je 2004. g. stalni postav suvremene hrvatske umjetnosti druge polovice 20. st., s umjetninama iz zbirke Branka Ružića. Izložen je i dio namještaja i alata iz Ružićeva atelijera.
Osim glavnine Ružićeva opusa, u Galeriji je moguće i djelomično rekonstruirati povijesno-umjetnički kontekst njegova vremena i likovne tendencije u hrvatskoj umjetnosti posljednjih desetljeća 20. st., zahvaljujući doniranim radovima umjetnika kao što su J. Diminić, S. Kopač, K. Angeli Radovani, R. Petrić, S. Gračan, V. Michieli, A. Srnec, I. Picelj, V. Richter, Z. Bourek, Z. Lončarić, I. Lesiak, V. Lipovac, I. Šebalj, J. Biffel, Ž. Hegedušić, Z. Keser, M. Šutej, J. Labaš i mnogi drugi.
U prostoru Galerije Ružić održavaju se povremene izložbe i multimedijski programi.
Spomen-dom Dragutina Tadijanovića
Pjesnik i akademik Dragutin Tadijanović (1905. – 2007.) darovao je svoju pokretnu imovinu gradu Slavonskom Brodu. U palači Horvat, spomeniku kulture iz 19. st., smješten je Spomen-dom Dragutina Tadijanovića, u kojemu je izložena književnikova donacija. Uz stalni postav, tri Tadijine sobe, identično uređene kao na njegovoj zagrebačkoj adresi u Gajevoj 2, tu je i bogata knjižna ostavština koja obuhvaća oko 6 000 knjiga. Sobe su opremljene autentičnim namještajem, u njima su memorabilije, bogata arhiva, rukopisi, skulpture, fotografije, pisma, umjetnine (djela O. Glihe, J. Vanište, M. Tartaglie, M. Stančića, Đ. Sedera, V. Radauša...), nakit pjesnikove supruge pok. Jele Tadijanović, raritetni primjerci kompleta enciklopedija objavljenih u vrijeme NDH. Među predmetima iz piščeva stana zanimljiv je radni stol koji je projektirao kipar Ivan Meštrović te pisaći stroj na kojemu je Tadijanović pisao od svog mladenaštva do posljednjih dana života, kao i štap kojim se u starosti pomagao pri hodu...
Posjetitelji se mogu upoznati i s Tadijanovićevim djelima te poslušati i pogledati audio-vizualne zapise na kojima pisac recitira svoje pjesme.
Likovni salon Vladimir Becić
Izložbeni prostor – sastavni dio Galerije umjetnina, osnovan je 1980. g. kao gradski izložbeni salon u prizemlju kuće u kojoj je živjela Ivana Brlić-Mažuranić, na trgu koji nosi njezino ime.