HRVATSKI MUZEJI I ZBIRKE ONLINE
muzEJ!
HR | EN

PRETRAŽIVANJE

fraza ključna riječ sve muzeji zbirke predmeti

MUZEJI

status grad vrsta muzeja
muzejske zbirke dokumentacijski fondovi arhiv
knjiznica preparatorska radionica restauratorska radionica
 
 

 
grad
vjerska zajednica
konzervatorski odjel
 

ZBIRKE

naziv zbirke (upišite naziv ili dio naziva) vrsta zbirke muzej
vrsta građe materijal grad
teritorij s kojega građa potječe vremensko razdoblje
 

PREDMETI

naslov muzej vrsta zbirke vrsta predmeta
autor datum ili razdoblje materijal i tehnika
natpisi i oznake tema opis
 
 
ADRESA
Stjepana Gunjače 3, 21000 Split
Splitsko-dalmatinska županija
RADNO VRIJEME
- ljetno radno vrijeme (15. lipnja - 15. rujna):
ponedjeljak - petak 09 – 13 h te 17 - 20 h
subotom 09 – 14 h

- zimsko radno vrijeme (15. rujna - 15. lipnja):
ponedjeljak - petak 09 - 16 h
subotom 09 - 14 h

nedjeljom i državnim praznikom zatvoreno

T 021/323-901
F 021/323-903
E muzej@mhas-split.hr
W https://www.mhas-split.hr/
Kako doći do muzeja
autobusnim linijama br. 7 i 8
Parkiralište
da, udaljeno 20 m
Stručna vodstva
cijena stručnog vodstva je 250,00 kn / 33,18 € uz prethodnu najavu radnim danom od 9-15 sati.
Grupni posjeti
da
Fotografiranje
da, uz dozvolu ravnatelja
Cijena ulaznice
besplatan ulaz za sve posjetitelje
Muzejska trgovina
prodaja muzejskih izdanja i suvenira izrađenih u našim restauratorskim radionicama, a radno vrijeme suvenirnice istovjetno je radnom vremenu muzeja
Pristup za posjetitelje s invaliditetom
ne
OPĆI PODACI
STRUČNI DJELATNICI
STRUČNE SLUŽBE I USLUGE
Status A
Vrsta specijalizirani muzej - arheološki
Djelokrug državni
Osnivač država
Godina osnutka1893.
RavnateljMiroslav Katić
Voditelj
Muzej ima:
- knjižnicu (dostupno javnosti na zahtjev; voditelj: Gordana Perković)

Muzej

O MUZEJU

Muzej hrvatskih arheoloških spomenika (MHAS) jedan je od najstarijih hrvatskih muzeja i jedini je muzej u Hrvatskoj osnovan s jedinstvenom zadaćom - da istražuje, skuplja, predstavlja i proučava ostatke materijalne i duhovne kulture Hrvata iz razdoblja srednjeg vijeka, od 7. do 15. stoljeća, poglavito iz vremena ranosrednjovjekovne hrvatske države od 9. do 12. stoljeća.

Pod nazivom Prvi muzej hrvatskih spomenika, utemeljen je u Kninu 1893. g., a za vrijeme Drugoga svjetskog rata preseljen je najprije u Sinj, a zatim na Klis i u Split, gdje mu je i danas sjedište. Dugogodišnjim zalaganjem akademika Stjepana Gunjače (1909. - 1981.), od 1976. godine svoje arheološko blago čuva i izlaže u reprezentativnom zdanju izvedenome prema projektu arhitekta Mladena Kauzlarića.

Danas Muzej raspolaže opsežnim fondom starohrvatske arheološke baštine od oko 20 tisuća predmeta, od čega je u stalnom postavu izloženo tek oko četvrtina građe. Mahom su to primjerci raznovrsnog nakita, oružja i predmeta svakodnevne upotrebe te velik broj kamenih spomenika koji su nekada pripadali interijerima starohrvatskih crkvica.

Svojom zbirkom ranosrednjovjekovne pleterne i figuralne plastike te množinom latinskih starohrvatskih epigrafskih spomenika, Muzej HAS danas spada medu najveće zbirke takve vrste u Europi.

Najznačajniju i povijesno najvredniju kolekciju čine epigrafski spomenici od 9. do 12. stoljeća na kojima su uklesana imena hrvatskih vladara te svjetovnih i crkvenih dostojanstvenika. Natpisi su prvorazredna izvorna građa za proučavanje specifičnih povijesnih tijekova i prijelomnih trenutaka u političkome i društvenom razvoju hrvatske države. Među njima su najznačajniji oni koji donose podatke o hrvatskim narodnim vladarima te su ujedno najstariji hrvatski pisani "arhiv" (arhiv u kamenu) iznimne povijesne i dokumentarne vrijednosti.

Među prvorazrednim kamenim spomenicima, u MHAS-u se nalaze: krsni zdenac iz vremena hrvatskog kneza Višeslava (oko 800. g.) iz Nina, zabat oltarne pregrade iz Bijaća kod Trogira (9. st.), natpis s imenom kneza Mutimira iz Uzdolja kod Knina (9. st.), natpis s imenom kneza Branimira iz Šopota kod Benkovca (9. st.), natpis s imenom kneza Gastike i njegove majke Nemire iz crkve sv. Spasa kod Vrlike (9. st.), oltarski ciborij i zabat oltarne pregrade s likom Bogorodice iz Biskupije kod Knina (11. st.), sarkofag kraljice Jelene iz Solina (10. st.), s natpisom iz kojega se može iščitati genealogija hrvatskih vladara, dijelovi crkvene opreme iz 9. st. iz Koljana kod Vrlike, ploče ambona (propovjedaonice) iz 10. st. nađene u Kapitulu kod Knina i dr.

Od starohrvatskog nakita najbrojnije su naušnice, potom prstenje, ogrlice, različite aplike, privjesci, dijademe te puceta. Dio nakita nastavlja se na tradiciju kasne antike (zlatni nakit iz 7. st. iz Golubića kod Knina), ali je najbrojniji onaj iz razdoblja doseljenja Hrvata do 15. st. Među najljepše primjerke pripadaju zlatne jednojagodne naušnice iz Majdana kod Solina, zlatne trojagodne naušnice iz groblja Sv. Spas u Cetini, naušnica - sljepoočničarka od pozlaćenog srebra iz Koljana kod Vrlike te zlatna četverojagodna naušnica iz Nina.

Najvrednija je i najzanimljivija zbirka oružja i konjaničke opreme karolinškoga tipološkog obilježja, koja najvećim dijelom potječe iz grobova s nalazišta na području ranofeudalne hrvatske kneževine iz 9. st., one između Zrmanje i Cetine. Svojom vrijednošću izdvaja se par pozlaćenih i par dječjih ostruga iz Biskupije kod Knina, koje su jedinstveni primjerci u svijetu, te karolinški mačevi, posebice onaj sa žigom radionice ULFBERHT nabavljen iz srednjeg Porajnja.

Od numizmatičke građe osobito je vrijedna skupina bizantskog novca (63 kovanice, od kojih 47 zlatnika i 16 bakrenih novčića).

Osim muzeološke djelatnosti, Muzej HAS danas provodi i opsežna arheološka istraživanja starohrvatskih lokaliteta, poglavito na svojem maticnom, južnohrvatskom prostoru, u cetinsko-zrmanjskom medurječju, a ima i bogatu izložbenu i izdavačku djelatnost. Muzej objavljuje časopis Starohrvatska prosvjeta, kojeg je još 1895. g. pokrenuo fra Lujo Marun kao prvo stručno glasilo ne samo u Hrvatskoj, već i na cijelom slavenskom Jugu, posvećeno isključivo temama nacionalne arheologije

Do realizacije stalnog postava u Muzeju se može vidjeti izložba Arhiv u kamenu – najznačajniji kameni spomenici iz stalnog muzejskog postava.

Zbirke

OSTALE ZBIRKE
MUZEJSKE ZBIRKE
Numizmatička zbirka ; voditelj: dr. sc. Tomislav Šeparović
numizmatička

Srednjovjekovna epigrafička zbirka ; voditelj: Ante Alajbeg
arheološka

Studijska zbirka prapovijesne i antičke građe ; voditelj: dr. sc. Miroslav Katić
arheološka

Zbirka arheološke građe novog vijeka ; voditelj: Miroslav Gogala
arheološka

Zbirka Bribir ; voditelj: dr. sc. Nikolina Uroda
arheološka

Zbirka srednjovjekovnih kamenih spomenika ; voditelji: Ante Alajbeg, Branka Milošević Zakić
arheološka

Zbirka srednjovjekovnog nakita, funkcionalnih i ukrasnih dijelova odjeće i tekstila ; voditelj: dr. sc. Maja Petrinec
arheološka

Zbirka srednjovjekovnog oruđa, alata, pribora i drugih predmeta iz dnevne uporabe ; voditelj: Ljubomir Gudelj
arheološka

Zbirka srednjovjekovnog oružja i konjaničke opreme; voditelj: Deni Tojčić
arheološka

Zbirka srednjovjekovnog posuđa (keramika, staklo); voditelj: Branka Milošević Zakić
arheološka

 

Muzej u fondovima MDC-a

Plakatoteka (50)

Svi rezultati
 

Katalog knjižnice (196)

Milošević, Ante

Osini(um) - Asinio - Sign - Sinj: povijesne slike sinjskoga Grada

Split, Muzej hrvatskih arheoloških spomenika, 2024
Uglešić, Ante

U potrazi za Višeslavovom krstionicom

Split, Muzej hrvatskih arheoloških spomenika, 2024
 
Svi rezultati