O MUZEJU
Muzej grada Iloka, osnovan 1952. godine zavičajni je muzej najistočnijeg dijela hrvatskog Srijema, koji osim samog Iloka obuhvaća i Bapsku, Mohovo i Šarengrad.
Godine 2010. u cjelovito istraženome i obnovljenom dvorcu Odescalchi (15. - 19. st.) otvoren je stalni muzejski postav. Osim muzejske građe, u njemu je predstavljena i muzejska zgrada kao arhitektonska kulturna baština, u skladu s rezultatima arheoloških i restauratorskih istraživanja. U postavu su prikazani najstariji slojevi dvorca: zidovi s kraja 15. st. i fragmenti fresaka, a u dvorištu je in situ prezentirano arheološko nalazište Dvor knezova Iločkih iz 15. stoljeća.
Postav počinje kratkim geološko-paleontološkim prikazom iločkog područja. U sloju koji pripada ledenom dobu istaknuti su ulomci kostiju praživotinja. Prapovijesni predmeti, kad god je bilo moguće, izloženi su u sklopu rekonstrukcije njihova izvornog mjesta i ambijenta (grobni nalaz kostolačke kulture, rekonstrukcija vinkovačke kuće, rekonstrukcija peći vatinske kulture, rekonstrukcija jame iz kalakaške faze).
Unutar prezentacije rimske antike ističe se iznimno vrijedan nalaz dvaju mačeva i dijela oklopa. Prikazana je rekonstrukcija rimskoga groba otkrivenog u dvorištu dvorca, s tragovima drvene konstrukcije i s grobnim prilogom. Vremenska karta s kronologijom rimskih careva prikazanih na izloženom novcu ilustrira kasno rimsko razdoblje na ovim prostorima.
Burno razdoblje seobe naroda predstavljeno je iznimno vrijednim izloškom - parom srebrnih istočnogotskih fibula (kopija), a iz ranosrednjovjekovnog razdoblja ističe se poznati romanički "iločki stup" iz 12. st. - prikaz Jaganjca Božjeg s pleternom ornamentikom (kopija).
O prvom spomenu Iloka u 13. st. i razvoju naselja u doba gotike svjedoče kameni arhitektonski elementi gotičkih crkava: sv. Petra i Pavla Apostola, sv. Marije (sv. Ivana Kapistrana) iz 14. st. te sv. Ane iz 14./15. st.
Slijede izlošci vezani za prikaz svakodnevnog života u 14. st. (keramičko posuđe, osobito vrijedni gotički pećnjaci i novac). Povijesni pregled nastavlja se pričom Zlatno doba Iloka - Nikola Iločki (1410. - 1477.). Osobito je atraktivna velika maketa Iloka - idealna rekonstrukcija stanja iz 15. st., utemeljena na rezultatima novih arheoloških i konzervatorskih istraživanja. Izborom izloženih predmeta dočaran je ambijent i život unutar utvrđenoga grada u 15. i 16. st., u vrijeme kneževa Iločkih, a posebna je važnost pridana novcu Nikole Iločkog.
U nastavku povijesnog pregleda predstavljen je Statut grada Iloka iz 1525. g. i faksimil gradskoga grba (Julije Klović), potom je obrađena tema o sv. Ivanu Kapistranu (franjevačkom propovjedniku koji je umro u Iloku 1456. g., uz oporučno izraženu želju da franjevci trajno ostanu u tom gradu), razdoblje opasnosti od Turaka te doba turske vladavine (1526. - 1688.). Među izlošcima zanimljivo je oruđe kojim je carska vojska razgrađivala ruševine turskog Iloka, potom vrijedni primjerci turskih pušaka i jatagana te metalnoga i keramičkog posuđa.
U izložbenom prostoru drugog bloka postava evociran je život Iloka u doba kneževa Odescalchi (kraj 17. st. - 1945.), u kojemu se ističe crveno marmorizirani salon - idealna rekonstrukcija salona s klasicističkim namještajem i slikama s kraja 18. st. Posebne tematske cjeline posvećene su iločkom vlastelinstvu i iločkim plemićkim obiteljima.
U muzejskoj galeriji izlažu se likovna djela koja su tematski ili podrijetlom umjetnika vezana za iločko područje te najbolja ostvarenja nastala tijekom višegodišnjih aktivnosti Iločke likovne kolonije.
Na stubištu koje vodi na drugi kat nalazi se veliki gipsani reljef bana Petra Berislavića, rad kipara Ivana Meštrovića, a na stropu reprezentativna slika Posljednji sud (18. st.).
Izložbeni blok posvećen razvoju i jačanju iločkoga građanstva i procvatu iločkoga gospodarstva tijekom 19. st. pa sve do Drugoga svjetskog rata prezentiran je idealnim rekonstrukcijama građanskih stambenih ambijenata (s izvornim pokućstvom), obogaćenih umjetničkim djelima i uporabnim predmetima iz istog razdoblja.
Razdoblje velikih društvenih i političkih promjena u vrijeme Prvoga svjetskog rata i propasti Austro-Ugarske Monarhije prezentirano je dokumentima, razglednicama, fotografijama, oružjem i drugim izlošcima. Slijede cjeline posvećene Drugome svjetskom ratu, NDH i Jugoslaviji. Domovinski rat zorno je predstavljen multimedijskim prikazom događaja, izrađenim na temelju izvornih videosnimaka.
Posebno je zanimljiva Spomen galerija znamenitih Iločana u kojoj je predstavljen J. Benešić, pisac i autor hrvatskog rječnika. U videozapisu predstavljeni su J. Kalasancije, A. Mihalić, P. P. Jovanović, O. Šiaković, N. i A. Voršak, A. i N. Jakšić, J. Karlović, A. Marjanović, A. Benešić, M. Barbarić, F. Benešić, A. Vereš, I. Rengjeo, J. Lakatoš, J. Meštrović, F. Nikolić, J. Ajetić, R. Kušević.
U multimedijalnoj dvorani (u kojoj su rekonstruirani gotički prozori) dan je prikaz rezultata arheoloških i konzervatorskih istraživanja tijekom šest godina obnove Muzeja.
Etnološki prikaz Zapadnog Srijema u potkrovlju dvorca prikazat će bogatu multikulturalnu sliku ovog kraja.
U dvorištu će biti izložena kamena plastika iz vremenskog razdoblja od antike do 18. st.