O MUZEJU
Muzej, osnovan 1997. godine, istražuje, prikuplja, čuva i prezentira materijalnu i nematerijalnu pomorsku baštinu hrvatske obale Jadrana, od prapovijesti do danas. Nalazi se u zgradi iz 19. stoljeća koja je smještena u prvorazrednom spomeniku kulture - Tvrđavi Gripe, jedinstvenom cjelovito sačuvanom fortifikacijskom objektu u Splitu, izgrađenom u 17. stoljeću.
U dvorištu Tvrđave Gripe smješten je veći broj muzejskih izložaka većih dimenzija. Vanjskim postavom dominira pramac broda "Bakar", jednoga od sedam plovila iz muzejskog fundusa. U dvorištu tvrđave nalaze se još gajeta iz 1857. godine, neretvanska lađa iz 1936. godine, patrolni čamac 22 - "Streljko" iz Drugoga svjetskog rata, te sidra i topovi s brodova i tvrđave.
U dijelu stalnog postava posvećenog trgovačkom pomorstvu možemo pratiti razvoj jedrenjaka i parobroda od antičkih vremena do Drugoga svjetskog rata. Izložbu otvara antička posuda dolium, koja je izvorno služila za čuvanje namirnica. Antička sidra i amfore uglavnom potječu s nalazišta potopljenih brodova. Razvoj jedrenjaka predočuju makete i slike dubrovačkih i bokeljskih jedrenjaka, a osobito su impresivne pulene s korčulanskih jedrenjaka 19. stoljeća.
O plovidbi hrvatskih mornara dalekim morima svjedoči brodski dnevnik s ekspedicije jedrenjaka "Novara" 1857. - 1859. godine te portreti kapetana iz 19. stoljeća. Navigacijska oprema zastupljena je izvanrednim primjercima busola i sekstanata. Svakodnevni život s morem ilustrira priča o tradiciji ribarstva na Jadranu: koraljarstvo, spužvarstvo, tvornice ribljih konzervi, ribarski napori, ali i marende…
Muzejski postav u dijelu koji prati trgovačko pomorstvo završava u dvorani posvećenoj parobrodarstvu. Makete parnih brodova i uporabni predmeti evociraju doba prvih turističkih putovanja parobrodima, prije pojave dizelskih motora. Brodski motori predstavljeni su zbirkom u kojoj prevladavaju prvi hrvatski brodski motori, nastali u splitskoj radionici Rossi.
Sukobi na Jadranu od antike do kraja 20. stoljeća predstavljeni su u dijelu postava posvećenog vojnom pomorstvu. Ilirske liburne, rimske bireme, omiški gusarski brod, hvarska galija "Sveti Jerolim" iz Lepantske bitke 1571. godine neke su od maketa koje nose miris soli pomiješan s barutom. Nezobilazni Viški boj iz 1866. godine prezentiraju izvorni predmeti iz bitke.
Austrijsko doba do Prvoga svjetskog rata dočaravaju mnogi prvorazredni izlošci i umjetnička djela. Osobito se ističu djela s pomorskom tematikom austrijskih slikara Alexandera Kirchera i Johanna Seitsa.
Svjetski ratovi na Jadranu zastupljeni su oružjem i maketama ratnih brodova. Vrhunski je raritet oružje iz Drugoga svjetskog rata, koje je svoju primjenu našlo i u hrvatskom ratu za neovisnost od 1990. do 1995. godine, a potom je opet zauzelo svoje mjesto u muzejskom fundusu. Torpedo, oružje izrađeno prema ideji Ivana Lupisa, u izvedbi Roberta Whitheada u tvornici torpeda u Rijeci 1866. godine, gdje se proizvodilo punih sto godina, zaključuje putovanje kroz stalni postav Muzeja.