O MUZEJU
Zavičajni muzej u Ogulinu smješten je u renesansnom frankopanskom kaštelu što ga je krajem 15. st. dao sagraditi hrvatski plemić Bernardin Frankopan. Tlocrt građevine je u obliku nepravilnog četverokuta. Gradski zidovi omeđivali su dvorišni prostor s tri strane, a sa četvrte se nalazi palača – trokatna zgrada na čijim se rubovima nalaze kule gotičkih obilježja.
U Arheološkoj zbirci osobito se ističu uporabni predmeti od kamena, kosti i drveta pronađeni u Čakovcu Oštarijskom, iz razdoblja neolitika, te predmeti iz eneolitika (ulomci posuda lasinjske kulture iz 4. tisućljeća pr. Krista). Od ilirskog plemena Japoda potječu nakit i obilje ulomaka različitih keramičkih posuda za pripremu i posluživanje hrane, kao i žare, u koje su stavljali pepeo svojih pokojnika. Iz razdoblja romanizacije ovog prostora izloženi su nalazi grobova, ostaci građevina, natpisa, predmeta i novca.
Zbirka kamenih spomenika obuhvaća predmete od antike do kraja 19. st.: ulomke antičkih sarkofaga i nadgrobnih spomenika, arhitektonske ulomke iz srednjovjekovne crkve sv. Marije u Oštarijama (15. st.), nadgrobnu ploču Stjepana Frankopana iz prvog desetljeća 16. st. (izloženu u obnovljenoj kapeli sv. Bernardina, u sklopu Staroga grada Ogulina).
U postavu Etnografske zbirke prezentirane su tri teme iz tradicijske kulture ogulinskog kraja: ambijent seoske kuće; narodne nošnje ogulinskog kraja; predmeti koji su se upotrebljavali u poljodjelstvu i stočarstvu te predmeti tekstilnog rukotvorstva.
Donacija više od 170 djela akademskog slikara Stjepana Galetića, rođenoga u Ogulinu 1918. g., bila je temelj za osnivanje Umjetničke zbirke, kasnije popunjavane radovima sudionika likovne kolonije Stjepana Galetića. Spomen-soba Ivane Brlić-Mažuranić (1874. - 1938.) sadržava faksimile dokumenata vezanih za život i rad te najpoznatije hrvatske spisateljice za djecu, rođene u Ogulinu. Ćelija broj 6 svjedoči o zatvorskim danima Josipa Broza Tita, koji je u njoj bio zatvoren 1927. i 1933. - 1934. g. U ćeliji su izloženi dokumenti o Ogulinskom procesu na kojemu je Josip Broz bio osuđen zbog sudjelovanja u revolucionarnome radničkom pokretu, kao i dokumenti o njegovu zatočeništvu u Ogulinu.
Alpinistička zbirka nastala je zahvaljujući prilozima najistaknutijih hrvatskih alpinista i njihovih obitelji, a prikupili su ih alpinisti Planinarskog društva Velebit, koji su i inicijatori osnivanja zbirke. Zbirka obuhvaća originalne predmete, dijelove opreme i dokumentaciju o toj aktivnosti, i to od prvih početaka i opreznih istraživačkih uspona na Klek do ekspedicija naših penjača na svjetske planine.
Kronološki prikaz Domovinskoga rata u ogulinskom kraju obuhvaća ustrojavanje vojnih postrojbi, od prvih nenaoružanih odreda do slavne ogulinske 143. domobranske pukovnije, te događaje koji su obilježili Domovinski rat u ogulinskom kraju; od osvajanja vojarni do vojno-redarstvene operacije Oluja, kojom su oslobođeni okupirani hrvatski krajevi.