O MUZEJU
Muzej je otvoren 2009. g. u palači Cosmacendi (izgrađenoj 1877. g. na bastionu Moro), koja je obnovljena i dograđena prema projektu arhitekta Branka Silađina. Taj jedinstveni muzej predstavlja iznimnu zbirku od oko 5 000 različitih staklenih predmeta iz doba antike (1. st. pr. Krista - 5. st.), od čega oko 2 000 u stalnom postavu. Stakleni primjerci pronađeni su na lokalitetima u Zadru, Ninu, Starigradu podno Velebita i u Asseriji kod Benkovca.
U prvoj dvorani u prizemlju stalnog postava predstavljena je povijest staklarstva: sirovine, alati, peći; tehnike izrade i tehnike ukrašavanja. U tom segmentu izloženi su osnovni sastojci za dobivanje staklene smjese, uljanica s puhačima stakla iz Asserije (kopija) te alati za izradu stakla - nekoliko tipova kalupa, lule za puhanje stakla, staklarske škare, noževi, pincete, stare recepture. Antički stakleni artefakti ilustriraju različite tehnike izrade i tehnike ukrašavanja stakla.
Prezentacija na prvom katu započinje prikazom trgovine staklom i trgovačkh putova, s izborom uvezenih staklenih predmeta te sa staklenim primjercima lokalne izrade i reljefnim žigovima. Slijedi tema upotrebe stakla u kozmetici, farmaciji i medicini.
Najveća dvorana posvećena je nekropoli kao mjestu nalaza brojne cjelovite staklene građe i uporabi stakla u obredu pokapanja (staklene urne, balzamariji, poklopci). Osim rekonstrukcije nekoliko antičkih načina ukopa, izložen je niz skupina grobnih staklenih priloga te tri liburnska nadgrobna spomenika i šest malih nadgrobnih titulusa.
U maloj dvorani u istočnom dijelu palače Cosmacendi izložen je stakleni nakit: prstenje, ukosnice i perle, odnosno ogrlice, narukvice i privjesci. Slijedi prikaz stakla u kućanstvu i svakodnevnoj uporabi (staklene boce, vrčevi, lijevci, ole, zdjelice, šalice, plitice, žetoni...) te staklene minijature. Stalni postav završava raritetnim primjercima antičkog staklarstva. U toj dvorani, na zidnim plazmama, virtualno je prikazan odabir građe sa zadarskog područja koja se čuva u Muzeju stakla u Muranu, te izbor staklene građe iz hrvatskih muzeja.
Sve su teme popraćene općim i pojedinačnim legendama na hrvatskome i engleskom jeziku, a neke su ilustrirane i trojezičnim citatima antičkih pisaca (povijest staklarstva, kozmetika, trgovina i staklo u kućanstvu) te fotografijama (povijest staklarstva, kozmetika, nakit, kućanstvo).
Projekcijama su predstavljene tematske cjeline koje govore o trgovini staklom i trgovačkim putovima, obredu pokopavanja, staklu u kućanstvu i raritetima.
Odabir rijetkih primjeraka antičke staklene građe s ostalih nalazišta Hrvatske, odnosno iz Arheološkog muzeja u Splitu, Zagrebu i Puli, iz Muzeja Slavonije, Muzeja grada Šibenika... predstavljen je virtualno. Dokumentarni film prikazuje rekonstrukciju antičke staklarske peći i proizvodnju stakla na antički način.
Muzej ima radionicu za izradu suvenira i školu izrade stakla u tehnici fuzije i izrade staklenog nakita na plamenicima, te demo radionicu ručno puhanog stakla.