O MUZEJU
Muzej se nalazi u baroknoj palači Tonoli, spomeniku kulture, podignutoj u drugoj polovici 18. st. na zapadnoj strani današnje gradske rive i luke. Prostor Muzeja te izložbeni i radni prostor smješteni su na prvom katu palače. Gradski muzej Makarska, osnovan 1995. g., sljednik je prijašnjih muzeja: Muzeja NOB-a biokovskog područja (1962.), Muzeja revolucije i Zavičajnog muzeja Makarskog primorja.
Arheološka zbirka obuhvaća uglavnom građu s područja Makarskog primorja. Najbrojniji su ulomci zemljanog posuđa iz prapovijesti i rimskog razdoblja, dok su srednjovjekovni predmeti malobrojni, ali iznimno vrijedni. Pojedini su predmeti rijetke ili iznimne pojave, poput nalaza iz Drvenika: keramičke posudice i ulomka brončanoga polukružnog pojasnog privjeska iz 7. st., koji predstavljaju komansku kulturu, romanizirani etnikum. Najkarakterističniji nalaz iz srednjeg vijeka jest bizantski križ - relikvijar iz 12. st. pronađen u Tučepima.
Građa Kulturno-povijesne zbirke u najvećoj mjeri prezentira izgled grada Makarske. Glavninu čine uporabni predmeti i namještaj iz 19. i početka 20. st. Povijesno značenje za grad imaju portreti makarskih građana iz 19. st. Tu je i platno Oplakivanje Krista, rad nepoznatog mletačkog majstora iz 17. st., grafika s prikazom makarskog biskupa Nikole Bijankovića iz 18. st., a osobito je vrijedna slika Ivana Skvarčine Gospa s Djetetom iz sredine 19. st.
Heraldička građa obuhvaća replike grbova makarskih plemićkih obitelji i crkvenih dostojanstvenika.
Hladno i vatreno oružje, streljivo i vojna oprema uglavnom pripadaju periodu Drugoga svjetskog rata i Domovinskog rata, a nekoliko primjeraka noževa, jatagana, pištolja i pušaka datira iz 18. i 19. st. Numizmatičku građu čine primjerci kovanog i papirnatog novca, svojevremeni opticajni, zanimljivi i rijetki primjerci koji su bili u uporabi na području Makarskog primorja od kraja 18. st. do danas.
Među fotografijama, osobito su zanimljive one koje se odnose na poznati zbjeg stanovnika Podbiokovlja u El Shatt.
Etnografska zbirka sastoji se većinom od predmeta za osobnu i kućnu svakodnevnu uporabu, predmeta za poljodjelstvo, stočarstvo, ribarstvo, te pokućstva i tradicijskog rukotvorstva iz prve polovice 20. st. korištenih na širem području Makarskog primorja. Najzanimljiviji dio zbirke su izvorni dijelovi narodne nošnje te rekonstruirana tradicijska, muška i ženska svečana nošnja Makarskog primorja.