O zbirci
U zbirci se zrcali cijela pomorska povijest Orebića. Izložen je velik broj pomorskih zavjetnih slika spašenih posada i napadnutih brodova, a u zbirci se čuvaju i modeli jedrenjaka, primjerice, maketa posljednjega jedrenjaka Dubrovačke Republike.
Zbirku, nadalje, čine slike, kipovi, liturgijski predmeti, knjige, crkveno ruho, zavjetni darovi od zlata i srebra, etnografska građa, diplome pomoraca, pomorske karte i navigacijski instrumenti.
Za samostan je osobito važna ikona "Bogorodice" na oltaru Gospe od Anđela, koja je prema predaji doplutala 1469. g. iz Bokokotorskog zaljeva i zbog koje je Dubrovačka Republika fratrima izgradila samostan. Uz nju se u samostanu čuvaju i dvije stare ikone, jedna iz 15., a druga iz 17. st. Od ostalih slika ističu se radovi nepoznatih madonera s kraja 16. st., te još nekoliko slika iz 16., 17. i 18. st.
Od skulptura se ističu reljef "Bogorodice s Djetetom", rad Nikole Firentinca, remek-djelo renesanse na našem prostoru, te još jedan reljef "Bogorodice s Djetetom" Tommasa Fiambertija, vjerojatno s početka 16. st. Posebno mjesto zauzima "Raspelo" Jurja Petrovića iz 1457. g., koje potječe iz franjevačkog samostana na Badiji.
Zbirka crkvenog posuđa sadržava predmete u vremenskom rasponu od gotike do 19. st. Vrlo su vrijedne gotička kadionica i renesansna tamjanica (lađica), a tu su i kaleži, pokaznice, ciboriji, svijećnjaci..., sve uglavnom od srebra. Dio tih predmeta je pozlaćen, a pretežito su to djela mletačkih i dubrovačkih baroknih majstora.
Vrijedna je i zbirka moćnika, kao i zbirka votivnih pločica prikupljenih od 16. do 19. st.
Samostanska knjižnica posjeduje nekoliko inkunabula, više pergamenata i ostale crkvene knjige. Osobito je vrijedan kulturološki raritet rukopis "Osmana" Ivana Gundulića, koji se čuva upravo u toj knjižnici.