Zbirke
Arheološka zbirka
Vrsta zbirke arheološka
Voditelj Blaženka Ljubović
Broj predmeta 633
Vrsta građe nakit, amfora, natpis, staklo, antičko staklo
Teritorij Senj
Vremensko razdoblje prapovijest, antika, rani srednji vijek
Materijal kamen, staklo, keramika, metal
Url https://www.muzej-senj.hr/zbirke/arheoloska-zbirka/
Arheološka zbirka je jedna od prvih formiranih zbirki u Gradskom muzeju Senj od vremena njegovog osnutka 1962. godine. Nastajala je postupno prikupljanjem spomeničke građe slučajnim pronalascima, poklonima građana, ljubitelja starina i arheološkim istraživanjima na području grada Senja i okolice tijekom 19. i 20. st.
Zbirku čine kameni spomenici, nakit, staklo i hidroarheologija.
Uz kamene spomenike, dijelove arhitekture različite veličine, namjene i funkcije, zbirku čine epigrafički i nadgrobni spomenici (stele, žrtvenici, cipusi...) kao i značajne skulpture božanstava, spomenici duhovnog života iskazanog u štovanju različitih kultova u staroj Seniji. Također je predstavljen i arehološki materijal, rezultat arheoloških istraživanja, antičkih i kasnoantičkih nekropola na području Senja i okolice koji dokazuje da je Senj intenzivno živio u razdoblju od kraja 2. do 5. st. poslije Krista.
U fundusu ove zbirke nalazimo i nekoliko predmeta i ulomaka antičkog stakla koji su najčešće pronađeni kao grobni prilozi. Uz nekoliko tipova staklenih bočica - balsamarija, staklenog tanjura – plitice i niza ulomaka čaša, zdjelica i vrčeva posebno mjesto zauzima kasnoantička kefalomorfna staklena bočica s prikazom dječje glave, prilog iz dječjeg groba. Značaj ovog predmeta ogleda se i u tome što je bio ustupljen za potrebe izložbe Rimsko staklo u Hrvatskoj koja je predstavljena u Rimu 1998. godine.
Ovdje se nalazi i nekoliko rimskih svjetiljki pronađenih kao grobni prilozi ili slučajni nalazi. Svjetiljke su s pečatima, natpisom radionica: Atimeti, Cassi, Vibiani, Q.G.C., i najčešće Fortis. Dio ovog fundusa također čine i glinene lule.
Hidroarheologiju čine hidroarheološki spomenici prikupljeni tijekom rekognosciranja terena i pomorsko-arheoloških istraživanja u Senju i senjskoj akvatoriju. Amfore su različitih tipova i oblika s različitih lokaliteta, na nekima se nalaze i pečati tvornice, vremenski ih datiramo od 3. st. pr. Krista do 5./6. st. poslije Krista. Ova zbirka je predstavljena na izložbi Senjsko pomorstvo kroz povijest.