Zbirke
Zbirka razglednica i slikovnog tiska
Vrsta zbirke povijesna, umjetnička, tiskana građa, fotografska
Broj predmeta 2044
Vrsta građe razglednice; slikovni tisak
Teritorij Hrvatska
Vremensko razdoblje 19.st. - danas
Materijal papir; fotopapir
Url https://www.hsmuzej.hr/hr/sadrzaj/zbirke/zbirka-razglednica-i-slikovnog-tiska
Zbirka razglednica i slikovnog tiska bila je sastavnim dijelom Zbirke izvornih fotografija sve do 2011. godine. Broj razglednica unutar nje znatnije se povećava nakon otvorenja Stalnoga postava (2000.) kada je široj javnosti detaljnije predstavljena djelatnost muzeja i kada muzej dobiva sve više ponuda za darovanjem i otkupom građe, između ostalog i razglednica.
Zbog specijaliziranosti naše ustanove, najviše nas zanimaju motivi vezani (uže ili šire) uz školstvo. U najvećem broju zastupljene su razglednice s motivom školskih zgrada, učitelja i učenika, nastave, događanja, učiteljskih udruga... Razglednice u zbirci datiraju od druge polovice 19. stoljeća do suvremenost.i Svakako su najzanimljivije one najstarije, primjerice iz Brinja, Požege, Ogulina, Sušaka, Karlovca, Petrinje, Zagreba, Gospića, Marije Bistrice, Đakova...
Od oko sadašnjih 1700 razglednica njih oko 60 % prikazuju školske zgrade, zasebno ili uz druge prizore mjesta. Držimo da je zasada najstarija ona iz Brinja u litografskoj tehnici, poslana je 1893., od četiri prikazana motiva na njoj jedan je zgrada pučke škole.
Značajne su i razglednice kojima su motiv portreti učitelja, pisaca ili poznatih osoba. One su često reprodukcije slika poznatih hrvatskih umjetnika. Posebno mjesto imaju razglednice s motivom zgrade Hrvatskog učiteljskog doma u kojem je danas muzej smješten.
Autori starih razglednica su poznati fotografi i litografi, a oni su ujedno i nakladnici, primjerice: Weiss&Dreykurs, Griesbach i Knaus, svjetlotiskarski zavod R. Mosingera, I. Reich.
U zbirci su zastupljene i razglednice „zlatnog doba“, odnosno početka 20. stoljeća kada ih svijetom putuje na milijune, različitih su tehnika i motiva, prikazuju gradove, djela likovnih umjetnika, portrete osoba. Nerijetko se i obiteljske fotografije šalju kao razglednice.
Dio razglednica Hrvatskoga školskog muzeja su neispisane, a one ispisane rukom pošiljatelja često sadrže dodatne zanimljivosti - ili ih je pisala ili su adresirane na neku značajnu, poznatu osobu (prosvjetni, kulturni djelatnici...).