Zbirke
Zbirka sakralne umjetnosti
Vrsta zbirke umjetnička, kulturno-povijesna, sakralna
Voditelj Jelena Koprek
Broj predmeta 33
Vrsta građe crkveno ruho; kazule; ciboriji; skulpture; slike; kamena plastika; crkvene knjige; kulturno-povijesna građa
Teritorij ludbreška regija, Ludbreška Podravina
Vremensko razdoblje 15. st. - 19. st.
Materijal drvo, tekstil, metal, papir
Url https://czkidn.hr/djelatnosti/kulturna-bastina/etnologija/stalni-postav-sakralne-umjetnosti/
U zbirci su prezentirana djela drvene i kamene skulpture, ponajviše iz 17. i 18. st. Štafelajno slikarstvo iz 19. st., osobito su zanimljive dvije oltarne pale nastale oko 1800,. Crkveni tekstil predstavljaju kazule iz 18. i 19 st. Zbirka liturgijskog posuđa vrhunske kvalitete obuhvaća 17., 18. i 19. st., a u njoj su zastupljena djela domaćih, uglavnom varaždinskih majstora, kao i ona djela stilski i tipološki vezana uz znamenite augsburške zlatarske radionice. Crkvene knjige ukazuju na raritetnu produkciju misala – osobito u 17. st., zanimljiva uveza i nadasve kvalitetnih bakroreznih tabela.
Uz Ludbreg se vežu brojne priče, no svakako je najpoznatija ona o čudu pretvorbe vina u Krv Kristovu. Stoga ne čudi da je upravo u Ludbregu 1998. godine otvoren „Stalni postav sakralne umjetnosti”, a jezgru postava čine djela prikupljena na području župa Ludbreg, Donji Martijanec, Sveti Đurđ i Veliki Bukovec. Postav je smješten u povijesnom prostoru kapelice svetog Križa u sklopu dvorca Batthyany i zapravo je dokumentirani dokaz postojanja i povijesnog trajanja kulture i umjetnosti ludbreškog kraja.
Djela koja bi bila osuđena na propadanje tako su spašena i od zaborava. Zbirkom su obuhvaćeni predmeti 17., 18. i 19. stoljeća izrađeni od kamene i drvene plastike, slike, predmeti crkvenog ruha, liturgijsko posuđe i crkvene knjige. Muzeološku koncepciju stalnog postava zbirke pripremili su muzejski savjetnik prof. Nela Tarbuk i mr. Mario Beusan, dok su izbor izložaka i obradu građe izvršili dr. Doris Baričević, mr. Mirjana Repanić-Braun, prof. Jelena Ivoš, dr. Ivo Lentić i dr. Milan Pelc.
Na pojedinim predmetima je zbog oštećenja bilo potrebno provesti zaštitne radove, pa je tako 2004. godine u Hrvatskom resturatorskom zavodu – odjelu Ludbreg provedena konzervacija i restauracija sedam misnica i dvije zastave.