Zbirke
Arheološka zbirka - lapidarij
Vrsta zbirke arheološka, dokumentarna, arhivska
Voditelj Lujana Paraman
Broj predmeta 100000
Vrsta građe uporabni predmeti; kremene alatke; keramičko posuđe; stakleno posuđe; posuđe; keramički pribor; koštani pribor; metalni pribor; pribor; stakleni nakit; metalni nakit; nakit; metalno oružje; metalno oruđe; kameni alati; alatke; ostatci arhitekture; građevinska keramika; freske; kameni arhitektonski ulomci; kameni spomenici; skulptura; grobni spomenci; nadgrobni spomenici; žrtvenici; natpisi; crkveni namještaj; grbovi; osteološki ostatci; životinjske kosti; ljudske kosti; fotografije; terenska dokumentacija; nacrti; izvještaji; arhivska građa
Teritorij Trogir; trogirska okolica; opcina Seget; Marina; Okrug; Prgomet; Slatine
Vremensko razdoblje srednji paleolitik (cca. 40 000 prije Krista) – 20. st.
Materijal keramika; staklo; kost; jantar; željezo; bronca; kamen; žbuka; drvo
Url https://muzej-grada-trogira.hr/arheoloska-zbirka/
Arheološka zbirka - lapidarij obuhvaća građu od oko 100 000 muzejskih predmeta, podijeljenu u tri cjeline slijedom povijesnih razdoblja: 1. prapovijest i helenizam, 2.rimsko razdoblje i kasna antika, 3.srednji i novi vijek te suvremeno doba, koja svjedoči o kontinuitetu života u Trogiru i na trogirskom području od prapovijesti do današnjih dana.
Osnovni fundus sačinjavao je arheološki materijal zbirke obitelji Garagnin - Fanfogna, nadopunjen slučajnim nalazima i kamenim spomenicima koji su putem otkupa ili darovanja prikupljani na području povijesne jezgre Trogira, trogirskog polja i Čiova (stari fundus). Od kraja 1970-ih fundus se kontinuirano nadopunjuje arheološkim istraživanjima u Trogiru i bližoj okolici, kao i povremenim terenskim pregledima na području bivše općine Trogir. U istraživanjima je pronađen manji broj kamenih spomenika te mnogobrojni keramički, stakleni, litički, metalni i koštani materijal (oko 700 kutija), čiji je proces sortiranja, obrade, inventarizacije i digitalizacije u tijeku. Materijal datira od vremena paleolitika do novog vijeka. Radi se većinom o predmetima svakodnevne uporabe koji predstavljaju značajan izvor podataka o najranijoj naseljenosti trogirskog područja, svakodnevnom životu Trogirana te trgovačkim odnosima i ekonomskom životu grada kroz povijest.
Posebnu cjelinu zbirke čine kameni spomenici koji svjedoče o graditeljstvu i umjetničkoj tradiciji trogirskih kamenoklesarskih radionica čiji počeci datiraju u rimsko razdoblje. Ulomci rimske skulpture, grobnih i nadgrobnih spomenika, žrtvenici i arhitektonski ulomci ukazuju na izgled rimskog grada, pogrebne običaje i religijska vjerovanja rimskih Trogirana. Ulomci crkvenog namještaja iz vremena starokršćanstva, predromanike i romanike iz Trogira i okolice te novovjekovni natpisi s porušenih trogirskih crkava govore o bogatoj tradiciji trogirske sakralne umjetnosti dok arhitektonski elementi romaničkih, gotičkih i renesansnih kuća govore o srednjovjekovnoj i novovjekovnoj kulturi stanovanja u gradskoj jezgri. Iznimnu dokumentarnu vrijednost imaju srednjovjekovni grbovi trogirskih plemićkih rodova kao i onih mletačkih, posebice mletačkih knezova koji su obnašali svoje dužnosti u Trogiru te natpisi s trogirskih javnih građevina iz 19. i 20. st. Za trogirsku su povijest umjetnosti posebno značajne skulpture renesansnog kipara Ivana Duknovića, kao i djela graditelja Ignacija Macanovića koji je djelovao u 18. st.
Poseban dio zbirke čine i fototeka muzejskih predmeta, te dokumentacija arheoloških istraživanja i terenskog pregleda (fotografije, nacrti, terenski dnevnici, izvješća),