Zbirke
Zbirka suvremene povijesti
Vrsta zbirke povijesna, umjetnička, kulturno-povijesna
Voditelj Aleksandra Bilić Petričević
Broj predmeta 336
Vrsta građe arhivski dokumenti; fotografije; namještaj; oružje; vojnička oprema; uporabni predmeti
Teritorij Trogir; Europa
Vremensko razdoblje 20. st.
Materijal papir; drvo; metal
Url https://muzej-grada-trogira.hr/zbirka-suvremene-povijesti/
Zbirka suvremene povijesti obuhvaća građu suvremene i dijela moderne povijesti te sadrži arhivske dokumente, nacrte, fotografije, vojničku opremu i oružje, namještaj i uporabne predmete. Većina izložaka nalazi se u čuvaonici.
Početak 20. stoljeća obilježen je novim zamahom u obnovi i izgradnji Trogira. Najznačajniji radovi su obnova katedrale, dominikanskog samostana i ubožišta sv. Lazara. Na obali, na mjestu porušene crkve i zgrade bratovštine sv. Duha, gradi se školska zgrada (1910.), a na mjestu biskupske palače zgrada suda (1910.). Na Čiovu je sagrađena velika zgrada skladišta duhana (1913.), čija je gradnja povjerena ovlaštenom poduzetniku Eduardu Žagaru iz Splita. U zbirci su sačuvana 34 arhitektonska nacrta duhanske stanice koja je konstrukcijski vrlo smiona za ono vrijeme te navješćuje modernu u arhitekturi.
U okviru zbirke suvremene povijesti sačuvana je građa (dokumenti, fotografije, vojnička oprema i oružje) koja se odnosi na povijest Prvog i Drugog svjetskog rata.
Posebnu cjelinu čine isprave, fotografije i predmeti koji nam dočaravaju djelatnost Kulturno – umjetničkog društva „Kolo“, Narodne glazbe Trogir (primjerice fotografija iz 1900. godine koja prikazuje trogirsku Narodnu glazbu u Splitu povodom sprovoda Gaje Bulata) i Vatrogasnog društva Trogir (zastava dobrovoljnog vatrogasnog društva Trogir, Službovnik dobrovoljnog vatrogasnog društva Trogir – iskaznica potkapetana, vatrogasca Roka Slade – Šilovića, vatrogasna sjekira, vatrogasni feral, kacige, trube…)
Arhivski dokumenti različitog sadržaja, fotografije, sjedalice, stolovi, ormari, komode te uporabni predmeti iz svakodnevnog života kao što su porculansko i stakleno posuđe, glazbala, gramofon, radio prijemnik… svjedoče o vremenu, društveno – kulturnim i političkim prilikama 20. stoljeća u Trogiru i njegovoj okolici te doprinose rasvjetljavanju novije povijesti grada Trogira.