HRVATSKI MUZEJI I ZBIRKE ONLINE
muzEJ!
HR | EN

PRETRAŽIVANJE

ADRESA
Trg Republike 5, 40000 Čakovec
Međimurska županija
ADRESA
- Memorijalna zbirka Ladislav Kralj Međimurec, Memorijalna zbirka Ladislava Kralja Međimurca, Ruđera Boškovića 7
40000 Čakovec
- Arheološki kompleks pavlinskog samostana Svete Jelene s mauzolejom Zrinskih, Šenkovec, Jelenska ulica 2, 40000 Čakovec
- Muzej nematerijalne baštine "Riznica Međimurja“, Trg Republike 7, 40000 Čakovec
RADNO VRIJEME
Zbog radova na konstruktivnoj sanaciji dvaju krila palače (sjeveroistočno i sjeverozapadno) zatvoreni su stalni postavi arheološkog, etnografskog, kulturno-povijesnog i povijesnog odjela do daljnjega.
Za razgled su otvoreni sljedeći stalni postavi: Zrinski i čakovečki Stari grad, Likovna galerija i Riznica Međimurja.
Uz prethodnu najavu možete posjetiti i Memorijalnu kuću slikara Ladislava Kralja Međimurca te kapelu Sv. Jelene u Šenkovcu.


>Memorijalna zbirka Ladislava Kralja Međimurca
uz najavu na tel. 040/313-499
T 040/313-499
F 040/313-499
E mmc@mmc.hr
W https://mmc.hr/
OPĆI PODACI
STRUČNI DJELATNICI
STRUČNE SLUŽBE I USLUGE

Zbirke

Zbirka industrijskih predmeta i metala

Vrsta zbirke tehnička, industrijska
Voditelj Tajana Vidović
Broj predmeta 320
Vrsta građe predmeti od kovanog željeza; kovani predmeti; alati; fragmenti ograda; gradski držači cimera; držači natpisa; metalni predmeti; svijećnjaci; ključevi; brave; industrijski predmeti; šivaće mašine; radio prijemnici; gramofoni; gramofonske ploče; pegle; štednjaci
Teritorij Medimurje; Austrija; Madarska
Vremensko razdoblje 19. st. - sredina 20. st.
Materijal metal; drvo

Zbirka industrijskih predmeta i metala sadrži predmete raznovrsne utilitarne upotrebe koje zajednički veže činjenica da su proizvedeni od željeza ili metala, od kojih su poneki predmeti i od plemenitih metala, poput srebra. To su raznovrsni svijećnjaci za kućnu upotrebu s kojima dolaze i škarice za rezanje fitilja, predmeti kućne upotreba kao što su pribor za pisanje u kompletu sa svijećnjacima, tintarnicom, stalkom za pisma, olovkom, rezačem pisma, pliticom za posjetnice, zatim pribor za pušenje te slične osobne stvari od metala. Određena skupina predmeta proizvedena je industrijskim putem, kao što su prve pisaće mašine s kraja 19. stoljeća i početka 20. stoljeća sa secesijskim likovnim obilježjima, ili prvi radio prijemnici i gramofoni koji datiraju s početka 20. stoljeća do sredine 20. stoljeća i svjedoče o prodoru novih tehnologija i začetku osmišljene industrijske masovne proizvodnje na ovom području. Specifični su i predmeti od lijevanog i kovanog željeza iz stare gradske čakovečke jezgre i djelomično iz same palače Starog grada unutar koje se muzej nalazi, kao što su fragmenti kovanih ograda, prozorskih rešetki, držači natpisa i cimera nekadašnjih gradskih radnji, masivni okovi i šarke za vrata s bravama, ključanicama i ključevima, itd. Od velike je vrijednosti pogrebna kočija iz 2. polovice 19. stoljeća, dužine preko 4 metra, i prilično očuvana.