O MUZEJU
"Ako vam je slomljeno srce, pođite u Zagreb", mogući je moto ovoga jedinstvenog muzeja - umjetničkog koncepta koji izlaže predmete i uspomene preostale nakon prekida ljubavnih veza te priče i sjećanja vezana za njih.
Muzej prekinutih veza projekt je zagrebačkoga umjetničkog tandema i nekadašnjega ljubavnog para Olinke Vištice i Dražena Grubišića koji su, polazeći od pretpostavke da predmeti posjeduju "holograme" sjećanja i emocija, željeli kreirati prostor "sigurnosne memorije" ili "zaštićenog sjećanja" za očuvanje materijalne i nematerijalne emotivne baštine prekinutih veza.
Nakon iznimnog uspjeha prvog postava Muzeja, predstavljenoga u brodskom kontejneru unutar 40. Zagrebačkog salona primijenjene umjetnosti i dizajna, te izuzetne medijske popraćenosti, Muzej se s velikim uspjehom nastavio razvijati nizom domaćih i međunarodnih gostovanja, a Ljubljana, Sarajevo, Berlin, Beograd, Nitra, Singapore, San Francisco, Manila, Cape Town, Istanbul i London samo su neki od gradova koji su ga dosad ugostili.
Budući da je riječ o ideji s kojom se svaki pojedinac može identificirati i koja nas sve duboko dira, projekt je vrlo brzo pobudio veliko zanimanje javnosti i publike, koja je i promatrač i sukreator Muzeja. Zbog nezaustavljivog procesa prekidanja ljubavnih veza, muzejski se postav stalno i neograničeno obnavlja, bilo komunikacijom putem web portala, bilo tijekom međunarodnih i domaćih gostovanja. Pri svakom gostovanju s lokalnim se partnerima neposredno prije izložbe inicira skupljanje izložaka iz te sredine, a nakon izložbe prikupljeni se predmeti pohranjuju i izlažu u Zagrebu.
Stalni je postav Muzeja smješten na Gornjem gradu, u palači Kulmer. Izloženi su predmeti podijeljeni na poglavlja koja tematiziraju putovanja i ljubav na daljinu, predmete strasti i (ne)realiziranih želja, bijes i ljutnju kao reakciju na prekid ili način na koji je do njega došlo, bol zbog partnerove smrti, utjecaj povijesnih okolnosti (rata, politike), vrijeme i obrede, dom... Predmeti u postavu izmjenjuju se, a svaki predmet prati priča vezana za njega, odnosno prekinutu vezu. Sve legende su dvojezične, na hrvatskom i engleskom jeziku, a uz njih su dostupni i prijevodi na njemački, francuski, talijanski, španjolski i japanski jezik, kojima se može pristupiti i putem QR kodova.
Među izlošcima se, primjerice, mogu vidjeti putne vrećice za mučninu kao uspomena na putovanja partneru, erotska pomagala koja nisu pomogla u oživljavanju strasti, proteza ratnog vojnog invalida koji se na terapijama zaljubio u socijalnu radnicu, francuska osobna iskaznica ("od velike ljubavi ostalo je samo državljanstvo"), prsten od kose, sjekira "promovirana u terapeutski instrument", kovčeg - "dvije i pol godine spakirane u jedan mali kovčeg... znao sam da će biti dovoljan mali kovčeg", antikni sat - "Poklon iz '87 od S. K. koja je bila zaljubljena u antikvitete: da je staro i da ne radi. Zato više i nismo zajedno."...
Europski muzejski forum 2011. g. dodijelio je Muzeju prekinutih veza prestižnu nagradu “Kenneth Hudson” za najinovativniji muzej u Europi.