Zbirke
Zbirka namještaja
Vrsta zbirke umjetnička, kulturno-povijesna, primijenjena umjetnost, industrijska
Voditelj Andreja Šimičić
Broj predmeta 938
Vrsta građe namještaj; namještaj za sjedenje i ležanje; namještaj za odjeljivanje; namještaj za blagovanje i rad; namještaj za čuvanje i odlaganje stvari; namještaj za liturgijsku uporabu; spavaća soba; blagovaonica; salonska garnitura; kuhinja; radna soba; djevojačka soba; ormar; kredenc; vitrina; komoda; ormarić; stol; stolica; stolac; naslonjač; sofa; paravan; polica; konzola; škrinja; postament; toaletni stolić; vrtni namještaj; ogledalo
Teritorij Osijek; Slavonija; Hrvatska; Europa; Daleki Istok
Vremensko razdoblje 17. – 20. stoljeće
Materijal drvo; metal; staklo; koža; bjelokost; sedef; mjed; bronca
Zbirka namještaja jedna je od najvrjednijih zbirki Odjela umjetničkog obrta, s više od 800 predmeta. Obuhvaća građu od 17. do 20. stoljeća, kojom su zastupljeni svi umjetnički stilovi od kasne renesanse preko bidermajera, historicizma i secesije do funkcionalizma 1930-ih godina te pojedinačnih predmeta i cjelina do kraja 20. stoljeća. Uz predmete pretežno europske izrade, u Zbirci se nalaze i zanimljivi i vrijedni komadi namještaja izrađeni na Dalekom Istoku. Predmeti su izrađeni od različitih vrsta drva, metala, stakla, kamena, šiblja, ratana, tkanine, a ukrasni elementi iz bjelokosti, mjedi, bakra, sedefa, sadre te umjetnih materijala. Zbirka također daje lijep tipološki pregled namještaja: namještaj za sjedenje i ležanje, namještaj za blagovanje i rad, namještaj za čuvanje i odlaganje stvari, namještaj za odjeljivanje, namještaj za liturgijsku uporabu.
U nizu vrijednih primjeraka ističe se kasnorenesansni intarzirani stol, signiran godinom 1640., kabinetski ormar, obložen kornjačevinom, izrađen u 17. stoljeću u Flandriji, barokne komode i tabernakli, rezbareni i pozlaćeni rokoko namještaj i intarzirani klasicistički namještaj izrađen u radionicama Austrije, Njemačke i Francuske te jednostavni skladni bidermajer namještaj, predstavljen i domaćim primjercima (spavaća soba, rad osječkog stolara Ludwiga Wolfschütza iz 1846. godine). U razdoblju historicizma i secesije, zastupljenog osobito produktima bečke tvornice Thonet, počinje i u Osijeku tvornička izradba namještaja. Osječke tvornice Rudolf Kaiser i Josip Povischil u Muzeju su zastupljene brojnim i raznovrsnim namještajem, a svojim su proizvodima bile prisutne na tadašnjem europskom i svjetskom tržištu. Potrebno je spomenuti i tvornicu J. Božić iz 1930-ih, ali i niz manjih stolarskih radionica koje su na prijelazu 19. u 20. stoljeće i u prvoj polovici stoljeća djelovale u Osijeku i okolnim mjestima, izrađujući kvalitetan namještaj po narudžbi (Leopold Bösendorfer, Josip Szép, Carl Halasz, Valentin Kap i drugi).