Zbirke
Zbirka tradicijskih glazbala
Vrsta zbirke etnografska
Voditelj Tünde Šipoš Živić
Broj predmeta 57
Vrsta građe glazbeni instrumenti s određenom i neodređenom visinom zvuka; predmeti za izradu i skladištenje tradicijskih instrumenata
Teritorij Slavonija; Baranja; Srijem
Vremensko razdoblje 19. – 20. st
Materijal drvo; kora; koža; kukuruzovina
Url https://ekultura.hr/item-sets/2933834/
Zbirka tradicijskih glazbala okuplja instrumente triju osnovnih skupina: idiofona, kordofona i aerofona, koji svjedoče o bogatoj glazbenoj baštini Slavonije, Baranje i Srijema. Predmeti potječu od 19. stoljeća do suvremenog doba, jer se znanje o izradi nekih instrumenata i dalje prenosi kroz obiteljsku tradiciju i muzejske radionice.
1. Aerofona glazbala
Aerofoni su najzastupljeniji u zbirci, a uključuju:
Frule, diplice, turlikače/rogove: izrađivali su ih pastiri i djeca od prirodnih materijala poput kore, trske i grana. Unatoč jednostavnoj izradi, njihova osjetljivost ograničavala je trajnost, pa su rijetko sačuvani.
Posebni primjeri: frule od trske izradili su priznati gajdaši Anita Šteter Tomković i Andor Végh, koji i danas održavaju glazbene radionice.
2. Kordofona glazbala
Zbirka obuhvaća žičana glazbala poput:
Tambura (samica, prima): korištene su za pratnju narodnih pjesama i plesova.
Gusle: ukrašene izrezbarenim motivima konja, konjanika i životinja (zmija, riba, pas). Svirale su se samostalno ili u sklopu pastirskih obreda i svečanosti poput svadbi, ophoda i seoskih slavlja.
3. Idiofona glazbala
Ova skupina uključuje instrumente s neodređenom i određenom visinom tona:
Klepetala i čegrtaljke: koristile su se za uzbunjivanje i u uskrsnim običajima Velikog četvrtka i Velikog petka. Zvona za stoku i konjske saonice: služila su za ispašu i prijevoz tijekom zimskih mjeseci.
Posebni predmeti: Egeda od kukuruzovine i klepetuše od čičkovine: izrađivala su ih djeca za igru i „dozivanje roda,“ čuvajući uspomene na proljetne običaje.
Najistaknutiji predmet zbirke: Tambura Paje Kolarića (1821. – 1876.): Ova povijesno vrijedna tambura, koja simbolizira početke hrvatske tamburaške glazbe, darovana je Muzeju Slavonije 1992. godine od Julija Njikoša, istaknutog tamburaša i glazbenog nasljednika Paje Kolarića.
Zbirka tradicijskih glazbala svjedoči o trajnoj prisutnosti glazbe u svakodnevnom životu seoskih zajednica, čuvajući uspomene na glazbene prakse koje su oblikovale kulturni identitet regije.