HRVATSKI MUZEJI I ZBIRKE ONLINE
muzEJ!
HR | EN

PRETRAŽIVANJE

ADRESA
Trg Republike Hrvatske 10, 10000 Zagreb
Grad Zagreb
RADNO VRIJEME

T 01/4882-111
F 01/4828-088
E muo@muo.hr, uprava@muo.hr
W https://www.muo.hr/
OPĆI PODACI
STRUČNI DJELATNICI
STRUČNE SLUŽBE I USLUGE

Zbirke

Zbirka stakla

Vrsta zbirke umjetnička, primijenjena umjetnost
Voditelj Sandra Kandučar Trojan
Broj predmeta 5641
Vrsta građe posudice, spremnice, čaše, boce, bočice za pića i kozmetiku, zdjele, pritiskivači za papire, podnosi, tanjuri, vaze, lusteri, vitraji, skice za vitraje, skulpture
Teritorij Europa, Sj. Amerika, Azija
Vremensko razdoblje 16. st. - 21. st.
Materijal staklo, papir, metal (olovo)
Url http://www.muo.hr/hr/zbirke/zbirke/zbirka-stakla/

Zbirka stakla MUO je najcjelovitija i brojčano najveća zbirka te vrste u Hrvatskoj.
Dugogodišnjim sustavnim prikupljanjem proširivala se i razvijala s ciljem stvaranja cjelina koje će svojim sadržajem omogućiti zorno ilustriranje razvoja i bogatu povijesti europske i domaće staklarske proizvodnje.
Od proizvoda hrvatskih staklana (Mrzla Vodica, Osredek, Zvečevo, Ivanovo Polje, Daruvar i dr.) zastupljeni su od predmeta svakodnevne upotrebe kao što su boce, uljanice i čaše od prostog stakla, preko dekorativnih čaša s domoljubnim natpisima i bilikuma do luksuznih servisa i lustera.
U zbirci se čuvaju i radovi hrvatskih umjetnika s početak 20. stoljeća od Antonije Krasnik, Tomislava Krizmana ili Ivana Gundruma, kao i što autorsko oblikovanje u staklu predstavljaju djela Raoula Goldonija, Antuna Motike, Ljubice Ratkajec Kočice, Milice Rosenberg, Grete Turković i dr.
Zasebnu cjelinu u zbirci čine vitraji, te skice i nacrti za vitraje i mozaike. Najbrojniji predmeti su iz ostavštine Ivana Marinkovića, vlasnika zagrebačke radionice za izradu vitraja i mozaika koja je djelovala od 1909. do 1962. godine, te je opremila oslikanim prozorima mnoge profane i sakralne objekte.
Uz proizvode hrvatskih manufaktura, u zbirci su sakupljeni i mnogi predmeti izrađeni u najznačajnijim europskim staklanama.
Osobito se izdvaja kolekcija stakla izrađivanog u čuvenim venecijanskim radionicama na otoku Muranu. Ova cjelina, koja obuhvaća predmete od 16. do 20. stoljeća, najveća je i najpotpunija u Hrvatskoj, a njezin najvrjedniji dio čini staklo iz 16. i 17. stoljeća.
Zemlje sjeverno od Alpa zastupljene su predmetima izrađenim od stakla koje se svojom kakvoćom razlikuje od muranskog. To su bilikumi, vrčevi, boce i čaše od grubljeg stakla najčešće oslikani višebojnim emajlom. Predmeti iz razdoblja baroka i rokokoa većinom su pokali češke i njemačke provenijencije, a izrađeni su od kristalnog stakla, ukrašeni različitim tehnikama od brušenja, graviranja ili pozlate do tehnike dvostrukih stijenki (Zwischengoldgläser). Proizvodnja stakla s kraja 18. i početka 19. stoljeća zastupljena je radovima iz Austrije, Njemačke i Češke, u toj skupini posebno treba istaknuti djela signirana od poznatih majstora J. J. Mildnera, Samuela Mohna i Antona Kothgassera.
Produkciju 19. stoljeća predstavljaju predmeti izrađeni od bezbojnog i obojenog stakla ukrašavani raznovrsnim tehnikama od prevlačenja, brušenja i pozlaćivanja do novootkrivenih vrsta stakla (hyalith, lityalin) u duhu građanskog bidermajer stila. Razdoblja od historicizma i secesije do art déco stila, čine proizvodi iz najpoznatijih staklana Europe i Amerike (J. Loetz Witwe, J. Lobmeyer, braća Daum, E. Gallé, A. Salviati, Tiffany ).
U zbirci se nalaze i djela poznatih skandinavskih dizajnera (Kaj Franck, Tapio Wirkkala) te čeških majstora (Pavel Hlava, Miluše Roubičkova i dr.) koji su obilježili drugu polovicu 20.stoljeća.