Zbirke
Muzejska zbirka Pučkog otvorenog učilišta Vrbovec
Vrsta zbirke arheološka, arhivska, etnografska, fotografska, knjižna građa, kulturno-povijesna, slikarstvo, tiskana građa
Broj predmeta 520
Teritorij Vrbovec; Brcevec; Cerje; Gaj; Poljana; Gradec
Vremensko razdoblje neolitik; enolitik; srednji vijek; 19. st., 20. st.
Materijal drvo, papir, glina, porculan
Url http://www.pou-vrbovec.hr/index.php/home/muzejska/
Arheološka zbirka sadrži 51 izložak iz 13. odnosno 15. stoljeća. Pronađeni su i tragovi starijih prapovijesnih naselja, odnosno jame i keramički nalazi iz razdoblja 1. st. pr. Krista te pojedinačni litički artefakti iz srednjovjekovnih objekata, a koji potječu iz još starijih prapovijesnih razdoblja. U zbirci se mogu vidjeti kamene sjekire i grebala iz neolitika, ulomci rubova lonaca iz mlađeg željeznog doba, restaurirani lonci za pripremu i čuvanje hrane, kosti domaćih životinja je jedini ljudski ostatak, jako istošeni zub. Izloženi su i željezni predmeti, noževi, spojnica, vršak strelice, ostruga te lijepo brončano zvono. Posjetitelji zbirke mogu se pogledati i finu stolnu keramiku te mnoštvo keramičkih kugli za koje se pretpostavlja da su služile kao projektili za praćku ili za grijanje hrane.
Etnografska zbirka daje presjek značajnijih elemenata tradicijske kulture vrbovečkog kraja. Čine ju predmeti kućnog inventara (namještaj, kuhinjski inventar), predmeti za izradu tekstila, tekstilno rukotvorstvo, narodne nošnje, oglavlja i nakit, lončarski proizvodi, predmeti vezani uz običaje, vjerovanja i igre (npr. pisanice), alati i poljoprivredne alatke te drugi predmeti korišteni u seoskom domaćinstvu. Uz predmete materijalne kulture Zbirka sadrži i etnografsku pisanu građu (narodne priče, legende, kazivanja). Većina predmeta je darovana, neki su posuđeni, rijetki otkupljeni. Najbrojniji izlošci su s početka 20. stoljeća, a prestali su datirani do 60-ih godina 20. stoljeća. Njihova estetska i uporabna vrijednost dojmljiva je jer su izvrsno sačuvani.
Kulturno-povijesna sadrži kopije srednjovjekovnih dokumenata o povijesti Vrbovca među kojima je najvažnija darovnica Bele IV. napisana 12. travnja 1244. godine kojom Vrbovec daruje županu Junku. Riječ je o dokumentu u kojem se po prvi puta, prema zasad poznatim podacima, spominje Vrbovec te se upravo 1244. godina uzima kao godina osnutka Vrbovca. Original darovnice čuva se u Nadbiskupijskom arhivu u Zagrebu. U zbirci su i predmeti građanskih obitelji korišteni u njihovom svakodnevnom životu krajem 19. i početkom 20. stoljeća pa sve do današnjih dana (pokućstvo, staklo, albumi s fotografijama, satovi, posuđe itd.), negativi i fotografije, ljekarnički i medicinski instrumentarij, tiskana građa (novine, katalozi izložbi, filmski plakati, pozivnice, ostale publikacije), razglednice, obrtički predmeti i pomagala te audio i video zapisi.
Likovnu zbirku najvećim dijelom čine izlošci autora koji su sudjelovali na Vrbovečkim likovnim susretima organiziranim u godišnjem ritmu od 1981. do 1987. godine te potom bijenalno 1994. godine, 1996. te 1998. godine. Vrbovečke likovne susrete organiziralo je Likovno amatersko društvo Vrbovec te Narodno sveučilište Vrbovec, danas Pučko otvoreno učilište Vrbovec. Odabrana djela izložena u dvorcu Patačić zavičajnog su karaktera čiji su autori slikari naivci, slikari amateri te školovani slikari. Izložene slike, skulpture i reljefi, njih 30, potpisuju autori koji su porijeklom, rodbinskim vezama, poslom ili nekim drugim djelovanjem vezani za Vrbovec ili su slikali vrbovečke motive.