Zbirke
Školska zbirka
Vrsta zbirke povijesna, arhivska, dokumentarna, knjižna građa, pedagoška, tiskana građa
Voditelj Srđan Đuričić
Broj predmeta 981
Vrsta građe knjige, inventar učionica, učenički pribor, pečatnjaci, školske spomenice, dokumenti
Teritorij opcine Sopje, Nova Bukovica, Mikleuš, Vocin, grad Slatina
Vremensko razdoblje 19. st.; 20. st.
Materijal papir, drvo, metal
Zbirka sadržava predmete koji govore o Slatini kao značajnom prosvjetnom središtu regije, stoga se u Zbirci nalaze nastavna pomagala i školski namještaj iz velikoga područja djelovanja slatinskoga muzeja (općine Čađavica, Sopje, Voćin, Nova Bukovica, Mikleuš), ali i šire (npr. selo Dolci kod Orahovice, koje na svom području nema muzejske ustanove).
Zbirka predstavlja autentičan izvor građe i podataka o slatinskim školama te pokazuje njihov rast i razvoj. Prikupljenom građom nastoji se dati cjelovit uvid u rad škola, učitelja i učenika. O radu škola mogu se pročitati podatci u nekoliko sačuvanih školskih spomenica (Vaška, Bakić, Kozice, Sladojevci, Gornji Miholjac, Grabić). Posebno je zanimljiva Spomenica Više pučke škole u Slatini (1917. – 1924.) jer osim mnogobrojnih podataka sadrži i fotografije učenika i učitelja. Ostale brojne fotografije prikazuju zanimljive situacije iz rada škola, motive školskih razreda, dječjih natjecanja, školske zgrade i sl.
Muzej je tijekom svoga djelovanja prikupio i namještaj jedne školske učionice iz prve polovice 20. stoljeća: školske klupe, učiteljske katedre s neizostavnom tintarnicom, školskim zvonom, petrolejkom, globusom te velike samostojeće školske ploče.
Muzej ima i zbirku slika za zornu obuku u nastavi iz toga vremena te veliko samostojeće „rusko računalo“. U zbirci je pohranjeno nekoliko školskih pločica od škriljevca, drvenih pernica te više primjeraka školskih udžbenika, školskih pečata, početnica, knjiga, priručnika, slikovnica, uzoraka pisma za krasopis iz 19. stoljeća pa do naših dana.
Zbirka sadrži i pojedinačne školske svjedodžbe, bilježnice, likovne radove slatinskih učenika, kao i završne radove učenika (uzornik veza iz 1894. godine i ramu za sliku s početka 20. stoljeća).
U Zbirku su uključene i školske novine, dječji čuvari uspomena – spomenari, kao i raznolike društvene igračke. Mnogi slatinski učitelji (npr. Đurđica Vuknić, Nevenka i Drago Romaj, Ankica Trbojević i drugi) dali su velik doprinos ne samo radu u školi nego i mnogobrojnim društvenim aktivnostima (Društvo „Naša djeca“, folklorno društvo, Matica hrvatska) te muzej ima pojedinačne predmete koji su pripadali navedenim učiteljima (njihove osobne predmete, ručne radove, školske kute, priznanja, fotografije i sl.).
Školska zbirka prikupljana je tijekom dugoga vremenskog perioda kako bi sačuvala i prezentirala slatinsku, napose školsku, prošlost te omogućila dalje istraživanje kulturne povijesti mjesta.