Zbirke
Zbirka nalaza s istraživanja lokaliteta Bezdanjača
Vrsta zbirke arheološka
Voditelj Ana Đukić
Broj predmeta 809
Vrsta građe posude, ulomci posuda, oružje, oruđe, nakit
Teritorij Vrhovine; Lika; Hrvatska
Vremensko razdoblje srednje i kasno brončano doba, pretpovijest
Materijal keramika, bronca, drvo, staklo, oker
Pećina Bezdanjača nalazi se u planinskom masivu Godača nedaleko od Vrhovina, Lika. Više od 200 m dug krak ove pećine – jame služio je za sahranu umrlih stanovnika obližnjeg naselja. Sahrane su obavljane gotovo 200 godina u nepromijenjenu obliku. Umrli nisu ukapani, već su tijela polagana uz rubove stijena, u prirodne niše ili su polagana na tlo pećine. Pokojnici su sahranjeni odjeveni, a sačuvao se tek pokoji komad nakita: ogrlica sastavljena od brončanih spiralno savijenih cjevčica, ukras za sljepoočnicu, narukvica ili uporabni opredmeti, npr. igla za šivanje, pinceta i šilo. Nađeno je noževa, srpova, sjekira, mač, što je u kasnijim vremenskim periodima u grobljima na japodskom području rijetkost. Uz glavu umrloga polagali su keramičke posude koje su punili tekućinom ili hranom. U pećini je bilo i veće grumenje okera, koje je položeno pokraj umrlog na grob. Nekoliko nalaza je značajno za zbirku: ogrlica sastavljena od puževa i tamnoplavih staklenih zrna. Površina puževa i stakla je prevučena sigastim slojem, koji umanjuje ljepotu nakita. Nalaz staklenih zrna najstariji je takve vrste na području Like, kao i nalaz 2 mala zrna jantara (jedno oštećeno). Iako su zrna jantara izuzetno sitna, obična okrugla s rupom u sredini, ti nalazi dokazuju trgovačke veze ili kontakte iz udaljenih krajeva. Dvije drvene žlice sačuvane su u cjelini (sačuvani su svi dijelovi i konzervirani), a treća i četvrta djelomično (nije moguće rekonstruirati). One dokazuju upotrebu pribora za jelo u pogrebnom običaju, te su po tome jedinstvene. Dva velika pitosa nađena su u fragmentima, te rekonstruirana. U njima se držala hrana koja je pripremana na licu mjesta za pogrebni ritual. Keramičke posude raznih veličina – od vrčeva, tanjura, manjih zdjelica i sl., sačuvane su cijele ili u ulomcima. Zanimljiv je nalaz iz groba 21 – iznad glave pokojnika bila je visoka posuda cilindričnog vrata i kvadratno proširenog trbuha, dok je u blizini bio veći lonac, koji je uspješno rekonstruiran od ulomaka. Sačuvani su i nagorjeli drveni štapići koji su služili ili za rasvjetu ili u neke druge svrhe. Od grumena okera se pravila crvena boja, kojom su (vjerojatno) bili namazani dijelovi tijela. Ostatak okera priložen je u grob, te sačuvan u zbirci, kao i svi ostali predmeti.
Posebne pažnje vrijedan je brončani mač s drškom u obliku jezičca. Sama drška nije sačuvana, jer je rađena od organskog materijala, koji se vremenom raspao. Njemu pripada ostatak korica opletenog brončanom žicom, u izrazito fragmentiranom obliku. U Lici je nađeno tek nekoliko mačeva iz pretpovijesnog doba, te je mač iz Bezdanjače izuzetno važan iako se po tipologiji uklapa u trendove oblika oružja brončanog doba. Keramički oblici posuda također se uklapaju u trendove oblika brončanog doba, te imaju analogije u susjednoj Bosni. Značaj cijelog objekta – nekropola s nekoliko kultnih mjesta, vatrištima, kao i skeletnim ukopima s bogatom popudbinom u obliku keramičkih posuda koje su prilikom sahrane bile pune hrane i pića, posebnog mjesta na kojem se pripremala hrana – je ogroman.
U pećini Bezdanjači vidljivi su jasno definirani pogrebni obredi, koje je danas teško rekonstruirati. Iako je pokušano u nekoliko navrata shvatiti način života i smrti, Bezdanjača je još uvijek zanimljiva znanstvenicima za izučavanje.
Materijalni ostaci te nekropole sačuvani su u Zbirci nalaza s istraživanja lokaliteta Bezdanjača.