O MUZEJU
Rodna kuća Vlaha Bukovca (Cavtat, 1855. – Prag, 1922.), jednoga od najznačajnijih hrvatskih slikara i utemeljitelja hrvatskoga modernog slikarstva, tipična je građanska kamena kuća s kraja 18. i početka 19. st. smještena u povijesnoj jezgri Cavtata. Otvorena je javnosti 2004. godine.
Nakon Bukovčeve smrti njegove su kćeri sačuvale velik broj očevih djela i osobnih stvari te su osnovale malu galeriju u njegovoj rodnoj kući, koja je ostala otvorena do ratnih dana 1991. godine. Tijekom poslijeratne obnove na zidovima u kući otkriveni su oslici koje je umjetnik radio kao dječak. Oni su restaurirani i konzervirani te predstavljeni javnosti.
Uz prezentaciju rodne kuće velikog slikara nastoje se istaknuti Bukovčevi najuspjeliji radovi, djelići njegova burnoga osobnog života, ali i duh tipične cavtatske gradske kuće s prijelaza iz 19. u 20. stoljeće.
Stalni postav muzeja čine Bukovčeva djela koja predstavljaju sve faze slikarova opusa. U tinelu su izloženi portreti i slike intimističkoga, obiteljskog ugođaja. Od Autoportreta iz 1877. g. do onoga iz 1921. g., nastaloga samo pet mjeseci prije Bukovčeve smrti, mogu se pratiti umjetnikov razvoj i promjene stila.
U atelijeru su predočene sve važnije slikarove faze: od pariške, zagrebačke, cavtatske pa do posljednje, praške.
U ostalim prostorijama kuće izložen je izbor iz zbirke namještaja i osobnih Bukovčevih stvari. Kuća je otvorena i brojnim znanstvenicima i istraživačima jer čuva oko 250 slika, crteža i akvarela, bogatu korespondenciju, isječke iz novina, relevantnu bibliografiju, zbirku fotografija te rukopis autobiografije Moj život iz 1918. g.
Galerijom za povremene izložbe u prizemlju kuće, u kojoj se predstavljaju suvremeni likovni umjetnici, Kuća djeluje kao živi prostor u kojemu Bukovčevo djelo stoji u suodnosu sa suvremenošću.