O MUZEJU
Zavičajni muzej Konavala u Čilipima osnovan je 1974. godine na poticaj Turističkog društva Čilipi radi ostvarivanja dodatne ponude tijekom nedjeljnih folklornih priredbi. Smješten je u centru Čilipa u velikoj kamenoj kući sagrađenoj 1909. godine za potrebe javnih zbivanja seoske štedionice i kulturnog doma.
Do Domovinskog rata 1991. godine muzej je bio uređen kao tipična konavoska kuća s namještajem, uporabnim predmetima i ognjištem i izlošcima muške i ženske narodne nošnje, te vezeninama i tkanjem. Najveći dio eksponata prikupljen je poklonima domicilnog stanovništva Konavala, a jedan dio je otkupljen.
Za vrijeme Domovinskog rata zgrada muzeja spaljena je do temelja te je nepovratno izgubljen dio inventara. Prethodno je većina etnografske zbirke bila evakuirana, spakirana i pohranjena u prostoriju ispod volta, tj. cisternu – gustijernu. Vojska JNA, nakon spaljivanja sela a tako i muzeja, pronašla je građu te ju je predala hrvatskoj strani.
Muzej je obnovljen 2007. godine, a od 1998. godine djeluje u sklopu ustanove Muzeji i galerije Konavala zajedno s Kućom Bukovac i Odjelom za arheologiju i spomeničku baštinu Muzeja i galerija Konavala. Spašeni muzejski predmeti kao kulturni prežici danas predstavljaju kvalitetnu izložbu narodne nošnje i tekstilnog rukotvorstva Konavala, stalni postav muzeja, a dopunjeni su i izlošcima Vezilačke udruge Cavtat.
Etnografska zbirka Zavičajnog muzeja Konavala danas broji oko 700 predmeta – sačuvanoga prijeratnog fundusa te predmeta otkupljenih i doniranih Muzeju u poslijeratnom razdoblju. Izložene su najkvalitetnije ženske i muške narodne nošnje, vezenine i ostalo tekstilno rukotvorstvo, nakit, oružje, glazbala, umjetničke slike, fotografije te razni uporabni predmeti.
Stalni postav upotpunjen je i izborom vezenina i uzoraka veza cavtatske Vezilačke udruge Jelke Miš koja je djelovala do Drugoga svjetskog rata. Učiteljica i folkloristica Jelka Miš (1875. – 1956.) osnovala je u Cavtatu 1924. godine Vezilačku udrugu nastojeći spriječiti nestajanje konavoskih vezova. Skupljala je vezove i uzorke veza te radom u Udruzi poticala očuvanje te vrste rukotvorstva.
U prizemlju muzeja održavaju se povremene izložbe koje propituju materijalnu i nematerijalnu baštinu Konavala. Predstavljanjem i tumačenjem svih oblika etnografske baštine na izložbama, predavanjima, edukacijskim programima te u publikacijama i multimedijskim sadržajima Zavičajni muzej Konavala promiče razumijevanje lokalne kulturne baštine.