O MUZEJU
Ustanova u kulturi Grada Dubrovnika Dom Marina Držića, ustanovljen 1989. g., posvećen je životu i djelu velikana hrvatske komediografije.
Smješten je uz crkvu Domino, u zgradi izgrađenoj nakon potresa 1667. g., i to dijelom na mjestu razrušene kuće i crkve prijašnjeg titulara Svih svetih, u kojoj je Držić prema obiteljskom pravu bio rektor.
Stalni postav Doma Marina Držića zamišljen je kao mjesto sjećanja dubrovačkoga renesansnog književnika, koji je zbog svojih višekratnih putovanja, poglavito u Italiju, potom u Beč i u Istanbul, bio blizak europskoj kulturnoj baštini, ali je cjelokupno njegovo književno djelo utemeljeno na tradiciji njegova grada države iz kojega je ponikao, kao i na poticajima i utjecaju suvremenika, doseljenika u Dubrovnik.
Uz pomoć različitih tehnika interpretirani su toponimi iz Držićeva života: godine iz biografije (1508. - 1567.) zabilježene na stubištu, obiteljsko i genealoško stablo, Držićeva urotnička pisma, rekonstrukcije zbirki predmeta na osnovi sačuvane Držićeve zadužnice, naznake autorovih kazališnih karaktera na temelju kostima, informacijski sustav, multimedijalni sadržaji, tehnološke inovacije čime se od mjesta na kojemu je Marin Držić boravio pokušao rekreirati prostor inspiracije za posjetitelje Doma.
Pojedine maštovite „postaje“ stalnog postava omogućuju ulazak u prostor i vrijeme, sve kroz životni put jedne iznimne osobe.
Muzejska zbirka Dom Marina Držića, osim kazališnih programa, plakata i fotografija utemeljenih na Držićevim djelima, sastoji se od slikarskih portreta suvremenih slikara, skulptura malih formata i predmeta primijenjene umjetnosti.
Djelatnost Doma Marina Držića obuhvaća: skupljanje, proučavanje i daljnje obogaćivanje teatrološke građe; prezentaciju prikupljene teatrološke građe, plakata, programa i fotografija Držićevih izvedbi u Hrvatskoj i svijetu; stručnu i znanstvenu obradu i sistematizaciju zbirke teatrološke i muzejske građe vezane uz život i djelo Marina Držića; trajno zaštićivanje teatrološke građe i dokumentacije, njezino neposredno i posredno predočavanje javnosti putem stalnih i povremenih izložbi; objavljivanje podataka i spoznaja o teatrološkoj građi i dokumentaciji putem stručnih, znanstvenih i drugih manifestacija u vezi s predmetom poslovanja; vođenje stručne knjižnice; izdavačku djelatnost; vođenje muzejske suvenirnice.